Domov Ekonomika Fico kritizuje Kažimíra za obrat pri bankovom odvode

Fico kritizuje Kažimíra za obrat pri bankovom odvode

0
0

Strana Smer-SD odmieta argumentáciu centrálnej banky aj jej exministra financií Petra Kažimíra, ktorí privítali dohodu vlády na zrušení bankového odvodu. Predseda strany Robert Fico totiž tvrdí, že banky na dohode s vládou zarobili.

Koronakríza priniesla vláde okrem iného aj nutnosť vyjednávať s bankami o ich priaznivejšom postoji k finančnej situácii ľudí, ktorí majú od nich požičané peniaze.

Výsledkom je okrem iného možnosť pre veriteľov odložiť si splátky svojich úverov bez negatívneho zápisu v bankových registroch.

Už od avizovania tohto opatrenia sa hovorilo, že banky si na oplátku od vlády vyrokujú zrušenie bankového odvodu, ktorý zaviedla ešte Ficova vláda.

Napriek dohode o zrušení tohto odvodu však banky pokračujú vo zvyšovaní poplatkov a zarobia aj na odklade splátok pôžičiek, keďže úroky im naďalej nabiehajú.

Strana Smer-SD preto podľa Ladislava Kamenického, exministra financií za Smer, celé vládne „podnikateľské kilečko“, ktorého súčasťou je aj zrušenie bankového odvodu, nepodporí.Fico skritizoval Kažimíra

„Absolútnym víťazom tohto obdobia od januára 2020 až doteraz sú banky,“ komentoval na utorňajšej tlačovej konferencii návrh predseda Smeru-SD Robert Fico.

Kritizoval pritom aj svojho bývalého spolustraníka a exministra financií z jeho vlády Petra Kažimíra, ktorý je v súčasnosti guvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) a z tejto pozície zrušenie bankového odvodu podporuje v záujme udržania zdravého bankového sektora.

„Nebudem komentovať pána Kažimíra, lebo pamätám si ešte, že tri dni predtým, ako odišiel do národnej banky, bolo všetko v poriadku a dva dni potom, čo bol v národnej banke už v poriadku nebolo nič,“ povedal Fico.

Peter Kažimír takúto kritiku odmieta.

„Ak bankový odvod na tejto schôdzi Národnej rady SR skončí, tak z hľadiska objemu vybraných peňazí skončí presne tak, ako to predpokladal schválený vládny návrh novely tretej vlády Roberta Fica, v ktorej som bol v tom čase ministrom financií.

So zdvojnásobením bankového odvodu a jeho pokračovaním, ktoré parlament schválil koncom minulého roka, som verejne nesúhlasil a dodnes nesúhlasím,“ reagoval guvernér NBS.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Boston Cháru ešte nepodpísal. Môže skončiť v Colorade

Hokejový Boston Bruins už má pod zmluvou osem obrancov, ale stále nie Zdena Cháru. Štyrids…