Domov Slovensko Kažimír chce byť guvernérom Národnej banky Slovenska

Kažimír chce byť guvernérom Národnej banky Slovenska

0
0

Terajší guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch sa rozhodol opustiť svoju funkciu ku dňu 1. marca 2019. Dlhšie avizovaná zmena sa tak stala skutočnosťou a prvým, kto sa na post guvernéra NBS hlási, je aktuálny minister financií Peter Kažimír. Makúch mal pritom v pozícii guvernéra zotrvať až do januára 2021.

Dohoda neexistovala

„Peter Kažimír bude mať pravdepodobne záujem o túto funkciu. Ja ho v tom plne podporím,“ boli slová Petra Pellegriniho ešte pred mesiacom. Je teda viac ako zrejmé, že nešlo o náhle konanie aktuálneho guvernéra.

Ak by Kažimír obsadil post guvernéra NBS, skončil by tým v aktívnej politike. „Funkciu ministra financií som vždy vnímal ako odborný post, ktorý sa na jednej strane od politiky oddeliť nedá, ale na strane druhej sa o to treba stále usilovať.

Ja som sa snažil tieto dve polohy vyvažovať,“ povedal Kažimír. Zároveň zavrhol akékoľvek špekulácie o tom, že by existovala dohoda medzi ním a súčasným guvernérom NBS.

Príčiny odchodu Jozefa Makúcha však nie sú zatiaľ známe. Šéf ministerstva financií svoj záujem oficiálne potvrdil niekoľko hodín potom, čo Makúch oznámil odchod z funkcie.

Nezávislosť NBS

Peter Kažimír sa nechal počuť, že ak bude vymenovaný za guvernéra Národnej banky Slovenska a dostane dôveru aj od pána prezidenta, bude chrániť nezávislosť tejto inštitúcie.

Takisto podotkol, že nebude prvým bývalým ministrom, ktorý by zastával post šéfa centrálnej banky. To, že by jeho nástup do funkcie guvernéra NBS malo akýkoľvek nepriaznivý vplyv, vylúčil a pousmial sa.

„Budem to ja, kto bude prvý, kto bude nezávislosť tejto inštitúcie brániť,“ povedal aktuálny minister financií.

Opozícia nie je nadšená

„Spochybňuje sa tým nezávislosť centrálnej banky ako ju vyžaduje zákon i tradícia moderného centrálneho bankovníctva,“ nechal sa počuť poslanec SaS Eugen Jurzyca.

Jozef Rajtár považuje tento krok za útek z potápajúcej sa lode, pretože korupčná vláda Róberta Fica alias Petra Pellegriniho sa začína rozpadávať.

Okrem toho nezabudol poznamenať, že vedenie ministerstva financií má na svedomí rôzne zlyhania vrátane škandálov finančnej správy. Nie je tak úplne pochopiteľné, prečo by mal zastávať tak váženú funkciu práve Kažimír.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …