Domov Ekonomika Firmy na Slovensku prepúšťajú častejšie ako v okolitých štátoch

Firmy na Slovensku prepúšťajú častejšie ako v okolitých štátoch

0
0

Podľa prieskumu spoločnosti EOS KSI firmy na Slovensku riešia svoje finančné problémy prepúšťaním zamestnancov skôr ako firmy v susedných krajinách. Tam uprednostňujú zvyšovanie cien produktov a služieb.

V prípade, že dodávatelia prestanú firme platiť, tá sa s takto vzniknutými finančnými problémami vyrovnáva rôzne. Niektoré spoločnosti obmedzia investície, iné zvýšia ceny svojich produktov a služieb a ďalšie zastavia prijímanie nových zamestnancov, pričom časť z tých pôvodných prepustia.

K prepúšťaniu pristupujeme skôr

Reprezentatívna štúdia European Payment Practices 2017 ukázala, že k prepúšťanie zamestnancov pristupujú ako k prvej možnosti najčastejšie firmy na Slovensku.

Až 24 percent z nich sa práve týmto spôsobom snaží vyriešiť svoje narušené cash flow. Len tesne za nami sú v tomto ohľade firmy v Maďarsku (23 %). Na porovnanie, v Poľsku a Česku to tak robí len 8 percent firiem, v Rakúsku 9 percent.

„V niektorých sektoroch majú firmy veľmi vysoké personálne náklady. Zrejme si myslia, že ak znížia počet zamestnancov, vyriešia aj svoje problémy.

Lenže nemusí to vždy platiť,“ vysvetľuje Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, ktorá sa venuje komplexnému manažmentu pohľadávok. Na druhej strane sa však firmy v zahraničí pri finančných problémoch viac boja o svoje prežitie.

Na Slovensku sa v takom prípade cíti v ohrození 11 percent firiem, v Poľsku a Česku 13 percent, v Rakúsku 14 percent a v Maďarsku 19 percent.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Uväznená britská premiérka

Britská premiérka Theresa Mayová prežíva v posledných mesiacoch z dôvodu nikam nesmerujúci…