Domov Zdravie Hallux valgus – problém, ktorý nemusí skončiť na operačnom stole

Hallux valgus – problém, ktorý nemusí skončiť na operačnom stole

0
0

Chodidlá plnia v našom živote nezastupiteľnú funkciu. Táto časť tela v sebe skrýva 19 svalov, 26 kostí a viac ako 100 väzov, ktoré držia celú váhu nášho tela. To sa podpisuje na rôznych zraneniach či chronických deformáciách. Jednou z nich je aj problém vbočeného palca, ktorý nie je len estetickou, ale najmä zdravotnou záležitosťou.

Leto je obdobím, kedy topánky a botasky vymieňame za ľahšiu obuv. Najčastejšie si obúvame vzdušné šľapky a sandále, v ktorých noha môže dýchať.

Najmä ženy ale riešia estetickú stránku, teda ako v šľapkách vyzerajú ich nohy. U mnohých sa objavuje známy problém, kedy sa palec prikláňa k ostatným prstom a naopak kosť priehlavku sa od nich odkláňa.

Tento jav je v medicíne označovaný ako hallux valgus, čo v preklade znamená vbočený palec. Ide síce o problém, s ktorým sa dá žiť, no pacientom, ktorí ním trpia spôsobuje viacero ťažkostí.

Počúvajte svoje telo

Aj v tomto prípade, rovnako ako pri každom inom ochorení, platí, že telo naň upozorňuje skôr, ako je stav nezvrátiteľný, prípadne si žiada operačný zákrok.

Vbočený palec nevznikne naraz. Práve naopak, ide o postupný proces, počas ktorého sa hlási viacero príznakov. V prvotných štádiách si pacienti začnú všímať začervenanie kože na palci.

Často sa vyskytujú tiež otlaky alebo opuchy, najmä pri nosení užšej obuvi, ktorá tlačí na postihnuté miesto.

Keď sa deformita zväčší, nastupujú bolesti, ktoré sú dôsledkom zápalov a v najhoršom prípade môže vzniknúť artróza, ktorá už predstavuje chronický stav.

V neposlednom rade je sprievodným javom aj nespokojnosť, keďže deformácia sa často neobjavuje len na samotnom palci, ale tiež na ostatných prstoch, na ktoré je vyvíjaný tlak palca.

Ženy sú ohrozenou skupinou

Jednoznačnú príčinu vzniku halluxov nemožno presne definovať. Vo všeobecnosti sa hovorí o troch skupinách príčin, ktoré súvisia s ich vznikom.

Prvú skupinu tvoria vrodené príčiny. Sem patrí napríklad dedičnosť. Znamená to, že pokiaľ niekto z rodiny trpí týmto problémom, rastie pravdepodobnosť, že aj iní členovia rodiny budú mať zvýšené riziko vzniku tejto deformácie.

Vrodenou príčinou, ktorá má vplyv na vznik vbočeného palca, je aj pohlavie. V tomto prípade sa vyskytuje častejšie u žien, a to najmä tých, ktoré sú staršie ako 40 rokov.

Stať sa však môže, že sa deformácia začne prejavovať už v období pu­berty. Ďalšiu skupinu tvoria nepriame príčiny, kde zaraďujeme plochú nohu, skoliózu či zranenie.

Aj tu zohráva dôležitú úlohu vyššia hmotnosť, ktorá spôsobuje nadmerné zaťažovanie kĺbu palca, čo vedie k zvýšenému riziku vzniku deformácie.

Vznik halluxov je podmienený aj životným štýlom. Ohrozenou skupinou sú ľudia, ktorí trávia veľa času na nohách a kĺby na chodidlách príliš zaťažujú.

To ale ani zďaleka neznamená, že pri sedavom štýle života sa vám vaše kĺby poďakujú. Pri veľmi nízkej športovej záťaži svalstvo ochabuje a následne je náchylnejšie na vznik rôznych deformít.

Kĺby, vrátane halluxov, trpia pri nadmernej a nárazovej záťaži, preto aj v tomto prípade treba nájsť zlatú strednú cestu

Pohodlie na prvom mieste

Kým zatiaľ zmienené príčiny môžeme ovplyvniť len veľmi ťažko alebo vôbec, poslednú skupinu tvoria priame príčiny, na ktoré by sme si mali dať pozor, ak chceme predísť vzniku halluxov, prípadne aspoň zabrániť ich zhoršovaniu.

Sem patrí výber nesprávnej obuvi. Tu platí jednoduché pravidlo. V prvom rade je nutné dbať na svoje vlastné pohodlie. Vyvarovať by ste sa mali topánkam na vysokom podpätku.

Podpätok by nemal byť vyšší ako tri centimetre. To ale nie je jedinou zásadou pri vyberaní vhodných topánok. Špička topánky by nemala byť úzka a špicatá, pretože udržiava chodidlo v neprirodzenej polohe.

Môže sa zdať náročné rozoznať vhodnú topánku od tej, ktorá deformáciu viac podporuje. Opäť sa ale vraciame k tomu, že treba v prvom rade počúvať svoje telo, ktoré v prípade nespokojnosti vydá zjavný signál, že niečo nie je v poriadku.

Všeobecne ale platí, že najpohodlnejšia a zároveň aj najpriateľskejšia topánka pre kosti a kĺby na chodidle je ľahká a dostatočne široká s priestorom pre prsty, ktorá zároveň dodáva stabilitu nohe a váhu na nej rozkladá na celý priestor chodidla.

Najjednoduchšie spôsoby sú najefektívnejšie

Pri niektorých diagnózach je operácia prvou možnosťou. Pri liečbe vbočeného palca sa ale v prvom rade treba zamerať na konzervatívnu formu liečby, ktorá dokáže stav výrazne zlepšiť, prípadne zabrániť jeho zhoršovaniu.

Netreba pri tom čakať, kým sa bolesti začnú zhoršovať. Najväčšia šanca na úspech je vtedy, keď začnete hallux riešiť čím skôr. Najlepšou možnosťou je vyhľadať pomoc fyzioterapeuta, ktorý zvolí správny spôsob liečby.

Fyzioterapeut vám poradí, ktoré cviky by vám mohli pomôcť, prípadne odporučí vhodnú ortopedickú pomôcku.

Na internete síce môžete nájsť rôzne korektory, dlahy či ortézy, no nájsť tú správnu sa nemusí podariť na prvýkrát.

Väčšina fyzioterapeutov ovláda tiež metódu tejpovania, ktorá sa ukazuje tiež ako veľmi účinná pri liečbe vbočeného palca.

Najmenej, čo pre seba a podporu zdravia vášho chodidla môžete spraviť, ak mu doprajete maximálnu voľnosť. Skvelým spôsobom, ako sa dajú kĺby na chodidle stimulovať, je chôdza naboso, najlepšie po nerovnom povrchu.

Operácia ako posledná možnosť

Ak aj tak stále najviac veríte modernej medicíne a vyriešeniu tohto problému vďaka operácii, mali by ste vedieť niekoľko faktov.

Operáciu lekár zvyčajne odporučí až v prípade, že konzervatívna liečba nezaberá, prípadne pacient pomoc vyhľadá až v štádiu, kedy pociťuje problémy pri chôdzi a silné bolesti.

Treba však poznamenať, že operácia nie je zárukou toho, že sa vbočeného palca zbavíte navždy. Ďalším strašiakom pri tejto operácii je aj dlhá doba rekonvalescencie a silné pooperačné bolesti. 

Napriek tomu, že chodidlo nepatrí k časti tela, ktorej by sme venovali zvýšenú pozornosť, doprajme mu aspoň pocit pohodlia, vďaka čomu si aj vy užijete každý krok bez bolesti.

puma, foto: shutterstock, internet  • Woods mal ťažkú autonehodu

    Americký golfista Tiger Woods mal v kalifornskom Los Angeles vážnu autohaváriu a podľa spr…
  • Nitrianska nemocnica: Nesprávne koleno nebolo jediným

    Dvakrát meraj a raz rež. Tak týmto príslovím by sa mali riadiť i lekári nitrianskej fakult…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…