Domov Slovensko Nitrianska nemocnica: Nesprávne koleno nebolo jediným

Nitrianska nemocnica: Nesprávne koleno nebolo jediným

0
0

Dvakrát meraj a raz rež. Tak týmto príslovím by sa mali riadiť i lekári nitrianskej fakultnej nemocnice. Pri operácii kolena u 75-ročného Františka došlo k fatálnemu pochybeniu. Namiesto poškodeného kolena, mu zoperovali to zdravé. Chybu si však nevšimli lekári, ale až samotný pacient, potom čo sa prebral z narkózy. Pacient má tak teraz boľavé obe kolená.

Scéna ako z vydarenej grotesky, ktorá je však smutnou realitou slovenského zdravotníctva.

František, ktorý bol dlhoročným futbalistom a aktívnym športovcom, mal problémy s kĺbom v pravom kolene, pričom mu lekári odporučili úplnú výmenu kĺbu. Nakoniec sa rozhodol, že kvôli bolesti podstúpi operáciu.

Vľavo či vpravo

Tá však nevyšla podľa predstáv. Namiesto pravého kolena Františkovi zoperovali to zdravé, ľavé koleno. Okamih, kedy si František všimol, že niečo nie je v poriadku, nastal vtedy, keď sa prebral z narkózy.

V momente si všimol, že hadičky a obväzy sú na nesprávnej strane. Prípad prešetruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Chybu si priznali, ale…

„Je nám úprimne ľúto vzniknutej situácie, pričom si uvedomujeme svoju zodpovednosť. Okamžite sme prijali opatrenia, aby sa situácia nezopakovala.

Zároveň sme poskytli súčinnosť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ uviedla hovorkyňa nitrianskej nemocnice Tatiana Timková.

Následne však nemocnica poprela, že zoperované bolo zdravé koleno. Ani ľavé vraj nebolo úplne v poriadku.

Nebolo to jediné pochybenie

V minulosti sa Fakultná nemocnica v Nitre musela ohradzovať voči viacerým závažným pochybeniam. Známy je prípad, kedy 16-ročnému Šimonovi operovali nosnú priehradku. Po operácii však ostal v bdelej kóme. Súd odklepol, že nemocnica musí rodine vyplatiť odškodné vo výške 500-tisíc eur.

V roku 2009 určili 11-ročnej Evke nesprávnu diagnózu. Správnu diagnózu určili až lekári v bratislavskom kardiocentre. Evke však ostali trvalé následky.

Hrozivý je i prípad, kedy sa v o fakultnej nemocnici predčasne narodila malá Lilianka, ktorej zaviedli do pršteka kanylu. Tam dostala infekciu a museli jej amputovať pol prsta. Rodinu odškodnili sumou 1 277 eur. Malá Lilianka má pritom trvalé následky.

Patálie na operačnom stole si tento rok „užil“ i pacient Karol, ktorého operovali v marci. Tomu mali do kolena voperovať pre zmenu zlý kĺbový implantát.

Hoci mu operovali správne ľavé koleno, vložili mu doň kĺb určený pre pravé koleno. Po siedmich hodinách od prvej operácie koleno reoperovali, aby chybu napravili. Karol má neustále ťažkosti. Sťažnosť ale nepodal.

Denis Ruščák, foto: printscreen

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …