Domov Zahraničie Historický summit medzi Severnou a Južnou Kóreou

Historický summit medzi Severnou a Južnou Kóreou

0
0

Historický summit medzi juhokórejským prezidentom Mun Če-inom a severokórejským vodcom Kim Čong-unom priniesol podpis novej dohody, obnovil vzájomné mierové rozhovory, no analytici aj tak upozorňujú, že výsledky ešte nezaručuje.

V nadväznosti na summit medzi kórejskými prezidentmi bezpečnostní komentátori zdôrazňovali, že samotné stretnutie sa ničím nelíšilo od predchádzajúcich spoločných stretnutí z rokov 2000 a 2007.

Oba predchádzajúce summity medzi lídrami týchto krajín smerovali k nastoleniu mieru na polostrove alebo k odzbrojeniu Severnej Kórey, no neboli úspešné v dosiahnutí stanovených cieľov.

V čom je tentoraz rozdiel

Analytici poukazujú na načasovanie stretnutia, ktoré sa konalo len pár týždňov pred plánovaným stretnutím Kim Čong‑una s Donaldom Trumpom a tiež aj v kontexte úrovne jadrového potenciálu severokórejského režimu, ktorý sa za ostatné roky zásadným spôsobom zmenil a vyvinul.

Táto súčasná výrazná prevaha v oblasti jadrového potenciálu stavia vyjednávania so Severnou Kóreou do novej pozície. A tejto pozície si je Kim Čong‑un jednoznačne vedomý.

Budúcnosť severokórejského nukleárneho odzbrojenia

Aj otázka denuklearizácie je zatiaľ veľmi otázna. Kim Čong‑un volá vo svojich vyhláseniach po celosvetovom jadrovom odzbrojení. Preto si mnohí analytici myslia, že možnosť jednostranného odzbrojenia nebude až taká jednoznačná, ako to interpretujú mnohé médiá a politici.

Severná Kórea sa dnes cíti ako jadrová veľmoc. Stále je v platnosti nariadenie Kim Čong‑una o masovej výrobe balistických rakiet, čo je v rozpore s novými prísľubmi zo strany severokórejského vodcu o odzbrojení.

Dokonca aj Kimove záväzky zastaviť testovanie balistických rakiet medzikontinentálneho dosahu, či demontovať jadrové testovacie zariadenie, zverejnené len pár dní pred samotným summitom, sú v súlade s predchádzajúcou smernicou o masovej výrobe rakiet.

Ďalšie kroky a stretnutia

Juhokórejský prezident Mun Če‑in požiadal generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa o zapojenie sa Organizácie Spojených národov do mierového procesu.

Ten túto žiadosť prijal a prisľúbil, že OSN je pripravená rozprávať sa o formách samotnej podpory. Aj čínsky minister zahraničných vecí Wang I navštívil Severnú Kóreu na znak vzájomných kontaktov.

No očakáva sa najmä, aké výsledky prinesie májový summit Donald Trump – Kim Čong‑un, ktorý už podľa informácií Bieleho domu má svoj presný termín aj miesto konania, ale verejnosti zatiaľ ešte neboli tieto informácie zverejnené.

Mier na Kórejskom polostrove

Skutočný mier na Kórejskom polostrove nikdy nenastal. Žiadna zmluva dodnes medzi oboma krajinami, po ukončení kórejskej vojny zo začiatku 50. rokov 20. storočia, tento stav nezaručuje.

Jediná existujúca dohoda sa dotýka len neútočenia na Kórejskom polostrove, z roku 1953. Táto priniesla zastavenie bojov, ale nie je to riadna mierová zmluva.

Následne po roku 1953 bolo uskutočnených niekoľko pokusov o nastolenie skutočnej mierovej zmluvy medzi oboma krajinami, no neúspešne.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…