Domov Zdravie Internet: nenahraditeľný pomocník aj nebezpečný škodca

Internet: nenahraditeľný pomocník aj nebezpečný škodca

0
0

Dobu, v ktorej žijeme, môžeme jednoznačne nazvať virtuálnou a internetovou. Okrem nespočetných výhod, ktoré nám ale internet ponúka, čelíme aj hrozbám, ktoré s jeho používaním súvisia.

Najväčšie pozitívum, ktoré súvisí s používaním internetu, je to, že priamo z pohodlia domova dokážeme zariadiť takmer všetko. Pred niekoľkými rokmi by sme tento stav označili za utópiu, ktorá sa ale postupne v ďalších rokoch stala realitou.

Ako to už býva, na dobré sa veľmi rýchlo a ľahko zvyká. Tak je to aj s webom, ktorý sme začali využívať pri každodenných činnostiach. S tým ale súvisí jedno veľké riziko, ktoré je možno výsledkom našej pohodlnosti.

Na internetových stránkach sa začali objavovať lekárne s nebezpečnými a falošnými liekmi, internetoví osobní tréneri a výživoví poradcovia, ktorí váš zdravotný stav dokážu odhadnúť na diaľku, či fóra, na ktorých si jednoducho a bez návštevy lekára dokážete určiť diagnózu.

My sme si na takéto uľahčenia života radi zvykli a s nadšením ich využívame. S tým ale súvisia obrovské riziká, ktoré si našou lenivosťou môžeme spôsobiť.

Internet ako lekárnik

V poslednom období sa okrem tradičných e-shopov s oblečením, elektronikou, potravinami či kozmetikou začína objavovať aj nebezpečnejší druh internetových nákupov.

Ide o nákup liekov cez internet. Problémom však je, že na internete sa okrem voľnopredajných liekov začínajú predávať aj lieky, ktorých predaj je viazaný na lekársky predpis.

Medzi nimi sú napríklad antibiotiká, antidepresíva, ale nájdete aj neregistrované, nelegálne a falošné lieky. Okrem nich sa na internete stretnete aj s liekmi na chudnutie, proti vypadávaniu vlasov alebo na získavanie svalovej hmoty.

Slovenská legislatíva je pritom veľmi striktná. Umožňuje na internete predávať len voľnopredajné lieky registrované v SR, medicínske doplnky, zdravotnícke pomôcky či vitamíny.

Platia tiež prísne pravidlá sledujúce cezhraničný predaj liekov, ktoré v jednej krajine môžu byť voľnopredajné, no v inej nie. Aj napriek tomu, že ide o prísne sledovaný biznis, neustále sa objavujú prípady, kedy sa na internete objavia lieky, ktoré na ňom nemajú čo robiť.

No a aké sú teda riziká takéhoto pohodlného vyzdvihnutia liekov, na ktoré by ste za normálnych okolností potrebovali lekársky predpis? Predovšetkým riskujete svoje zdravie tým, že si sami naordinujete liek, ktorý vám môže viac uškodiť ako pomôcť.

V inom prípade zas môžete naletieť podvodníkom, ktorí vám predajú falošný liek v inom balení. Zdravie ale riskujete aj pri legálnych produktoch, ktoré vás nalákajú na tie najlepšie zdravotné účinky.

Pomôcť má zelené logo

Ak patríte medzi ľudí, ktorí využívajú službu nákupov liekov cez internet, nezúfajte. Európska únia totiž schválila nariadenie, ktoré slúži na identifikáciu osôb, ktoré ponúkajú predaj liekov.

Weby majú povinnosť umiestniť na svoju stránku špecializované logo, na ktoré keď zákazník klikne, bude automaticky presmerovaný na internetovú stránku ŠÚKL (Štátny ústav pre kontrolu liekov).

Na nej si už môže overiť, či sa na zozname oprávnených predajcov nachádza aj ten predajca, od ktorého si liek plánuje zakúpiť.

Internet ako výživový poradca

Internet vystupuje aj v ďalšej úlohe, ktorá namiesto pomoci, môže viac uškodiť. Ide o virtuálnych výživových poradcov, s ktorými sa spojíte aj komunikujete výlučne cez internet.

Práca skutočného kvalifikovaného výživového poradcu ale vyžaduje omnoho viac a virtuálny kontakt je absolútne nepostačujúci. Výživový poradca pracujúci cez internet vám má nastaviť jedálniček, podľa ktorého máte fungovať a vraj zaručene schudnete.

Čo však už vieme je to, že čo pomôže jednému, nemusí zaručene pomôcť aj inému. Aby bol režim nastavený správne, je teda jednoznačne potrebné navštíviť odborníka priamo v jeho ambulancii.

Len tak vám totiž dokáže urobiť všetky potrebné merania a až na základe ich výsledkov nastaviť správnu stravu.

Internet ako osobný tréner

Podobne ako práca internetových výživových poradcov je značne cez internet obmedzená aj práca osobných trénerov. Tí na základe rozhovoru s vami a vašich požiadaviek nastavia vhodný tréningový plán.

Existujú tréneri, ktorí na vás dozerajú prostredníctvom videohovorov, ale aj takí, ktorí vám tréningový plán len pošlú a cvičenie nechávajú výlučne na vás.

Pri využívaní osobného trénera cez internet vám možno nehrozí žiadny život ohrozujúci stav. Prídete však o priamy kontakt s ním, ktorý vás posunie omnoho ďalej. Takýto tréner tiež nie je schopný poznať vaše schopnosti tak, ako ten, s ktorým sa potíte priamo pri cvičení.

Internetová diagnostika

Ďalšou rizikovou oblasťou, v ktorej môže internet viac uškodiť ako pomôcť, je diagnostika chorôb. Asi netreba vysvetľovať, čo to všetko obnáša.

Človek na základe svojich zdravotných ťažkostí vyhľadá celý rad možných ochorení a v horšom prípade si na ich základe sám nastaví aj liečbu.

Diagnostika z pohodlia domova sa ale určite neodporúča. Teda samozrejme v prípade, že na to vy alebo niekto z vašich blízkych nie ste kompetentný.

V takomto prípade sa teda práve internet ukazuje ako zlý sluha. Väčšinou sa totiž stáva, že vám určí tú najhrozivejšiu diagnózu, ktorá vás vystraší a vy si zbytočne uškodíte.

Napriek tomu, že internet dokáže v množstve prípadoch pomôcť, tradičnú návštevu lekára vám určite nenahradí. O tom, že časté sedenie pri počítači a surfovanie po internete je škodlivé, sa vedie množstvo diskusií.

Ukázali sme vám ale aj to, že nie len samotné sedenie, ale aj to, čím trávite čas pri ňom, môže vaše zdravie ohroziť.

puma, foto: shutterstock, depositphotos



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…