Domov Slovensko Jankovská klamala, Threemu považuje za podvrh

Jankovská klamala, Threemu považuje za podvrh

0
0

Situácia okolo bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti za Smer-SD sa začína zamotávať. Zverejnené boli ďalšie prepisy komunikácie medzi jej osobou a osobou obvineného podnikateľa Mariana Kočnera prostredníctvom aplikácie Threema.

Monika Jankovská však naďalej tvrdí, že správy sú falošné. Naďalej chce vykonávať mandát sudkyne. Ozývajú sa však hlasy, že by svoje rozhodnutie mala zvážiť.

Komunikácia, ktorú zverejnil Denník N má preukázať, že Monika Jankovská údajne ovplyvňovala sudcov, aby konali v prospech Mariana Kočnera.

Súdny proces sa týkal aj kauzy zmeniek TV Markíza. Išlo vtedy o civilné konanie, ktoré bolo prerušené po tom, čo boli osoby Pavla Ruska a Mariana Kočnera obžalované z falšovania zmeniek.

NAKA koncom augusta vykonala akciu, počas ktorej zdržala mobilné telefóny, tablety a notebooky sudcom bratislavských súdov. Okrem toho i mobilný telefón vtedajšej štátnej tajomníčky Jankovskej.

Klamala priamo do kamery

To, že Monika Jankovská klamala a že na to mala dobrý dôvod, je už ale isté. Minimálne, čo sa týka osoby Radomíra Bžána, advokáta, ktorý Slovenskú republiku v roku 2017 zastupoval v súdnom spore s talianskou firmou Enel v prípade správy vodnej elektrárne v Gabčíkove.

Advokát vtedy súdny spor vyhral. Slovensko nemuselo platiť odškodné 700 miliónov eur a on sám od štátu zinkasoval 69 miliónov eur. Jankovská poprela, že by sa niekedy s Bžánom stretla.

Správy z Threemy ju však usvedčujú z klamstva. Dokonca aj spomínaný advokát potvrdil, že bývalá štátna tajomníčka sa v jeho dome v chorvátskom Lukove zastavila.

Zvažujú disciplinárne konanie

Monika Jankovská, ktorá sa v septembri postavila pred kamery a oznámila, že odstupuje z postu štátnej tajomníčky, uviedla, že mandát sudkyne plánuje aj naďalej vykonávať.

Nesúhlasí s tým však ombudsmanka Mária Patakyová. Tá uviedla, že plánuje podať návrh na disciplinárne konanie voči sudcom a sudkyniam, ktorých mená sa spomínajú v Threeme.

„Zo zverejnených častí komunikácie z aplikácie Threema vyplýva, že osoby z kriminálneho prostredia mohli ovplyvňovať konkrétnych sudcov a sudkyne a manipulovať ich rozhodovanie vo svoj prospech,“ napísala Patakyová.

Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková odsúdila prípadné korupčné správanie a ak vyšetrovatelia potvrdia pravosť medializovanej komunikácie, malo by dôjsť k vzneseniu obvinení voči konkrétnym osobám.

Túto informáciu deklaroval aj minister spravodlivosti Gábor Gál. Minister následne môže podať aj návrh na dočasné pozastavenie funkcie výkonu sudcu.

Bugár by už so Smerom nešiel

Stále nové informácie o komunikácii Kočnera s rôznymi ľuďmi, zdá sa, menia aj názor koaličných partnerov na formovanie vlády.

„Keby sme vedeli pred štyrmi rokmi, akí ľudia boli v Smere a čo teraz riešime, ani vtedy by sme nešli do takej vlády.

Ale kto to mohol vedieť?“ povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Bugár hovoril o závadových ľuďoch, ktorých Smer-SD vo svojich štruktúrach má.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…