Domov Zahraničie Kazachstan: Ceny plynu spôsobili krvavé protesty

Kazachstan: Ceny plynu spôsobili krvavé protesty

0
0

Niekoľko tisíc zranených a zatknutých, ale aj dosiaľ nešpecifikovaný počet obetí si vyžiadali protesty, ktoré vypukli v hlavnom meste Kazachstanu a neskôr sa rozšírili do ďalších oblastí krajiny. Po viac ako týždni sa situáciu podarilo stabilizovať, aj za pomoci cudzích armád pôsobiacich pod hlavičkou Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB).

Protesty v Kazachstane sa začali 2. januára ako reakcia na prudké zvýšenie cien plynu (LPG). Tieto protesty sa však zmenili na protivládne nepokoje a čoskoro sa zo západu krajiny rozšírili aj do ďalších oblastí.

Od 5. januára pokojné protesty – najmä v najväčšom meste Alma-Ata – začali prerastať aj do rabovania, podpaľačstva, obsadzovania administratívnych budov, ozbrojených incidentov či krádeží.

Objavili sa aj prvé správy o obetiach a zranených. Kazašská vláda požiadala o pomoc ODKB – alianciu vedenú Ruskom, o pomoc, ktorá už 6. januára vyslala do krajiny prvé jednotky.

Situácia je stabilizovaná

Začiatkom tohto týždňa informovali kazašské úrady, že „situácia v Kazašskej republike je k 10. januáru stabilizovaná a pod kontrolou,“ uviedol Výbor pre národnú bezpečnosť (KNB).

Výbor ďalej uvádza, že podľa operatívnych štábov sa podarilo eliminovať „teroristickú hrozbu a boli oslobodené všetky administratívne objekty v mestách Alma-Ata, Kyzylorda, Taldykorgan a Taraz, ktorých sa zmocnili teroristi“.

Kazašské úrady okrem toho v pondelok informovali, že počas nepokojov zatkli v krajine takmer 8 000 ľudí. Kazašská vláda nepokoje označila za útok „teroristických skupín“, a zároveň vyjadrila nespokojnosť s tým, ako zahraničné média pokryli udalosti, ktoré sa v krajine minulý týždeň odohrali.

Správy zahraničných médií podľa kazašského ministerstva zahraničných vecí „vytvorili falošný dojem, že kazašská vláda sa zamerala na pokojných protestujúcich“.

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v utorok oznámil, že odchod jednotiek ODKB sa začne o dva dni, zároveň došlo na vládnych postoch k viacerých personálnym zmenám.

Počet obetí nie je známy

Kazašské ministerstvo informácií v nedeľu na sociálnych sieťach informovalo o 164 obetiach nepokojov. Túto informáciu však samotné ministerstvo napokon poprelo a príspevok o počte obetí na sociálnych sieťach vymazalo a označilo ho za „technickú chybu“.

Presný počet obetí nepokojov tak zatiaľ stále nie je známy. Kazašský prezident Tokajev však vyhlásil pondelok za deň štátneho smútku za obete nepokojov v krajine.

red, TASR, foto: TASR/APNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2022: Okrem slniečka nám podkurujú aj politici

Toto leto je poriadne horúce. A to nehovoríme len o vonkajšej teplote. Poriadne sa potíme …