Domov Slovensko Klamali sme Brusel. Prídeme o milióny eur?

Klamali sme Brusel. Prídeme o milióny eur?

0
0

Projekt, ktorý mešká sedem rokov a stále nefunguje. Brusel však zo Slovenska dostal správu, v ktorej hovoríme o tom, že všetko je v poriadku a funguje tak, ako má. Problém sa týka elektronických služieb katastra nehnuteľností.

Samotné elektronické služby, nie všetky, fungujú v jednom zo 79 okresov na Slovensku. Má to tak byť? Zdá sa, že Slovensko si ešte blamáže na medzinárodnej scéne neužilo dosť.

Chybné obstarávanie

Pred desiatimi rokmi nám Brusel do štátneho rozpočtu nalial 28 miliónov eur na elektronizáciu štátneho katastra. To by sme však zrejme neboli my, keby sme nemuseli zaplatiť 10,5 milióna eur za netransparentné verejné obstarávanie.

Okrem toho v záverečnej správe, ktorú Slovensko zaslalo do Bruselu sa uvádza, že náklady sa navýšia o 5,8 milióna eur. Náklady, ktoré tak mal pokryť príspevok z EÚ zaplatia daňoví poplatníci z vlastného.

Zavádzanie faktami

V roku 2012 malo fungovať 45 elektronických služieb katastra, no 30 z nich je nefunkčných dodnes. Meškanie spôsobilo, že finalizácia projektu sa presunula na marec 2019.

No aj tento dátum už v kalendári uplynul. Elektronické podávanie námietok, žiadostí či pár kliknutí z pohodlia domova a celý proces zápisu nehnuteľnosti by sa skrátil na minimum.

Takáto mala byť skutočnosť. Projekt však dodnes nefunguje, ale aj napriek tomu sa v záverečnej správe Úradu vlády píše, že funguje v poriadku. „Žiadne nedostatky tam nie sú uvedené.

Keď raz mal fungovať jeden centrálny systém pre celé Slovensko, a my z vlastnej skúsenosti vieme, že funguje iba pre Šaľu, nemôžeme sa tváriť, že projekt je v prevádzke,“ uviedol IT odborník Ľubomír Illek.

A konštatoval, že Úrad vlády chyby zamlčal. Dokonca v správe napísal, že služby využíva 1 070 slovenských obcí.

V hre sú milióny

Nielenže sme už desiatky miliónov na tento megaprojekt vynaložili zo svojho a zaplatili sankcie, ale hrozí, že príspevok 28 miliónov eur budeme musieť vrátiť celý.

Štátny kataster priznal, že peniaze ešte neminul a nie všetky služby fungujú správne. V správe pre Brusel to však neuviedol. Ak by Slovensko navštívili kontrolóri a zistili nedostatky, dôveryhodnosť Slovenska by riadne (znova) utrpela.

A vysvetliť, prečo sme tieto fakty zamlčali Európskej komisii by bolo komické a zrejme nemožné.

Denis Ruščák, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Maratón pod 2 hodiny! Kipchoge posunul hranice možného

Kenský vytrvalec Eliud Kipchoge ako prvý človek v histórii pokoril hranicu dvoch hodín na …