Domov Komentáre KLUS: Na Liekovú agentúru EÚ sme neboli dosť dobrí, teraz možno prídeme aj o Orgán práce EÚ

KLUS: Na Liekovú agentúru EÚ sme neboli dosť dobrí, teraz možno prídeme aj o Orgán práce EÚ

0
0

Bolo že to radosti, keď v polke júna Rada pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti v Luxemburgu rozhodla o pridelení sídla novovzniknutého Európskeho orgánu práce (ELA) Slovensku.

Je to síce šesťkrát menšia agentúra ako Európska lieková agentúra (EMA), pre ktorú Bratislava pri nútenom sťahovaní z Londýna nebola dosť dobrá, ale aj tak potešilo.

O to zvlášť, že sme uspeli v konkurencii Rumunska, Lotyšska, Cypru a Chorvátska, ktoré o ňu tiež prejavili záujem. Radosť nám však vydržala len pár mesiacov.

Slovensko sa totiž po nepríjemnom politickom súboji o vplyvnú EMA stáva obeťou inštitucionálneho súboja, ktorý sa bezprostredne týka aj ELA.

Európsky parlament (EP) sa totiž začiatkom októbra rozhodol podať žalobu voči rozhodnutiu Rady EÚ (v ktorej sú zastúpení ministri členských krajín) o umiestnení sídla ELA do Bratislavy.

Odvoláva sa pritom na právo EÚ, podľa ktorého síce národné vlády určujú sídlo inštitúcií cez Radu ministrov, avšak ELA bola podľa nich vytvorená na základe pravidiel EÚ o voľnom pohybe a sociálnom zabezpečení.

Pri nich má mať EP ako spoluzákonodarca rovnaké slovo. A to nemal. Komplikovanú právnu záležitosť rozhodne Súdny dvor EÚ a v krajnom prípade môže Slovensko o ELA prísť skôr, ako začne reálne a naplno fungovať.

Z Bruselu, Štrasburgu aj Luxemburgu síce chodia upokojujúce správy, že spor nie je o Slovensku, či Bratislave, ale skepsa a pachuť po prípadoch posledných mesiacov zostáva.

A to nielen kvôli EMA, ale aj zvláštnemu personálnemu kľúču z augusta tohto roka. Ten umožnil, aby TOP miesta v inštitúciách EÚ obsadili výhradne „staré a zakladajúce“ členské štáty a aj z hľadiska napr. dôležitých postov v EP je Slovensko doslova na chvoste.

Raz darmo, o dobré meno krajiny v EÚ a kvalitnú personálnu politiku sa treba starať. A v tomto by sme si mali konečne brať príklad aj z podobne veľkých no výrazne úspešnejších krajín EÚ.

Martin Klus, politológ a poslanec NR SR za SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…