Domov Komentáre KLUS: O čom som sa presvedčil na hraniciach s Bieloruskom?

KLUS: O čom som sa presvedčil na hraniciach s Bieloruskom?

0
0

Lukašenko sa pri hybridných útokoch na EÚ neštíti zneužívať ani zúfalých ľudí na úteku.

Prednedávnom som v rámci budovania dobrých vzťahov s našimi partnermi v Pobaltí zavítal do Litvy. Diskutovali sme o aktuálnych európskych témach, no pre Slovensko bola táto návšteva obzvlášť významná aj z iného dôvodu.

Vedeli ste, že Vilnius bol doteraz posledným hlavným mestom v EÚ bez oficiálneho slovenského zastúpenia? O to viac ma teší, že sa nám podarilo otvoriť Honorárny konzulát SR vo Vilniuse s pôsobnosťou pre celú Litovskú republiku.

Verím, že toto diplomatické zastúpenie prispeje k zviditeľneniu Slovenska v Litve a rozvoju našej spolupráce – či už v cestovnom ruchu, obchode, ekonomike, vzdelávaní či kultúre.

Pracovnú cestu do Litvy som však využil aj na návštevu vonkajších hraníc EÚ s Bieloruskom, pretože to, čo sa tam aktuálne deje, je súčasťou vážnych hybridných útokov proti štátom EÚ.

A je to tiež vrchol cynizmu nedemokratického bieloruského systému. Alexandr Lukašenko doslova ‚obchoduje s nešťastnými ľuďmi v núdzi‘, vytláča ich do nedôstojných podmienok v lesoch a v chlade, núti ich nelegálne prekračovať hranice a zneužíva ich ako nástroj politického boja s cieľom destabilizovať EÚ.

Situácia sa s prichádzajúcou zimou môže ešte zhoršovať. Považujem preto za nutné zdôrazniť, že našou prioritou je v prvom rade vystríhať zúfalých ľudí na úteku pred praktikami bieloruského systému, ako aj pašerákov, a podľa možnosti adekvátne potrestať všetkých zodpovedných.

Nezabúdame pritom, že litovské hranice s Bieloruskom sú aj hranicami EÚ, a teda aj našimi hranicami. Sme za európsku solidaritu, a preto Slovensko stojí po boku Litvy od začiatku súčasnej krízy.Dôkazom sú humanitárne zásielky aj naši policajti, ktorí tam pomáhajú s ochranou hraníc.

No taktiež naďalej platí, že pevne veríme v európsku a demokratickú budúcnosť Bieloruska, v ktorej už žiadne ‚ploty‘ nebudú potrebné, čo som zas zdôraznil na stretnutí s bývalou bieloruskou prezidentskou kandidátkou a exilovou opozičnou líderkou Sviatlanou Cichanovskou.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…