Domov Komentáre KLUS: O referendovej demokracii

KLUS: O referendovej demokracii

0
0

Sme za posilnenie účasti verejnosti na rozhodovacích procesoch.

Nie je tajomstvom a verím, že naši voliči to vedia, že strana Sloboda a Solidarita (SaS) stojí dlhodobo na strane sfunkčnenia referendovej demokracie.

Podporujeme priamu demokraciu a referendum vnímame ako vhodný nástroj na presadenie vôle voličov.

Inštitút referenda je však u nás na Slovensku fakticky nefunkčný a je zjavné, že ak majú mať voliči v budúcnosti možnosť reálne v referende rozhodovať, je potrebné prijať niektoré zmeny.

Zároveň však vidíme riziká spojené s úplným a príliš rýchlym odstránením všetkých bariér v tom, že malá menšina vnúti svoju vôľu veľkej väčšine.

Najzodpovednejšia cesta k sfunkčneniu referendovej demokracie by preto mala viesť nielen cez zníženie petičných prahov, ale napríklad aj zrušenie kvóra na platnosť referenda.

Inými slovami – sme za posilnenie účasti verejnosti na rozhodovacích procesoch a sfunkčnenie referendovej demokracie, no toto sa musí udiať postupne.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KLUS: Ako končia Putinovi kamaráti

Podľa nášho názoru je potrebné začať najprv na miestnej, následne regionálnej, až potom na štátnej úrovni.

Táto téma v týchto dňoch rezonuje aj v súvislosti s úvahami o znížení počtu podpisov pod petíciu, ktoré musí prerokovať parlament, a o zmenách spojených s prerokovaním petícií vo výboroch a v pléne.

V tejto súvislosti vítame otvorenie diskusie s našimi partnermi z ministerstva vnútra či Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

My sme samozrejme pripravení pokračovať v tejto diskusii, ale účelové zmeny na národnej úrovni bez niekoľkoročnej praxe na miestnej a regionálnej úrovni, v rámci ktorej by sa občania zžili so silou referendovej demokracie, v tejto chvíli odmietame, lebo by to v konečnom dôsledku mohla byť medvedia služba demokracii na Slovensku!

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…