Domov Komentáre KLUS: Prestaňme hazardovať s tým najcennejším, čo máme

KLUS: Prestaňme hazardovať s tým najcennejším, čo máme

0
0

Netreba zavádzať nové hraničné opatrenia. Stačí dodržiavať súčasné a pokročiť v očkovaní.

Keď píšem tieto riadky, neuplynuli ešte ani dva týždne od začiatku lockdownu na Slovensku. Nakazených stále pribúda po tisícoch, obetí každý deň po desiatkach. Väčšinu, už takmer 85 % z hospitalizovaných, tvoria nezaočkovaní občania.

To je nespochybniteľný dôkaz o tom, že čelíme „pandémii nezaočkovaných“. A keby sme, teoreticky, boli zaočkovaní všetci, situácia v nemocniciach by si rozhodne lockdown ani prísne opatrenia nevyžadovala.

Možno by sme mali aj pekné vianočné trhy ako v niektorých európskych krajinách a reštaurácie či penzióny by tiež išli na plné obrátky. Bohužiaľ, opak je pravdou a niet sa preto čo čudovať, že konzílium odborníkov navrhuje predĺžiť zákaz vychádzania do polovice decembra.

Súhlasím, že je to najúčinnejší krátkodobý nástroj na spomalenie šírenia koronavírusu. Nezabúdajme však, že dlhodobým a univerzálnym „liekom“ proti koronavírusu, lockdownu, plným nemocniciam aj cestovným obmedzeniam je len a len očkovanie.

Zaočkovanosť dospelých aspoň prvou dávkou vakcíny je však u nás žalostných 58 %. O to viac ma mrzí, že zaostávame aj v počte podaných tretích dávok vakcíny: priemer EÚ je zhruba 12 %, v Maďarsku dostalo tretiu vakcínu už skoro 28 % ľudí, v Rakúsku asi 26 %, no u nás len približne 8 %.

Napriek pesimistickým vyhliadkam chcem zostať optimistom. Musíme predísť zatváraniu hraníc, pretože je to škodlivé pre občanov aj pre spoločný pohyb po Európskej únii.

Nie som za to, aby sme zavádzali ešte prísnejšie obmedzenia, ale radšej lepšie kontrolovali súčasné opatrenia. Obzvlášť, keď vidíme plné nákupné centrá v Poľsku či v Maďarsku.

Sám seba sa pýtam, koľkí z týchto občanov sú zaregistrovaní v eHranici a koľkí z tých, ktorí sú neočkovaní, zostali v karanténe?

Stále verím, že skôr či neskôr na Slovensku väčšina občanov preukáže zodpovednosť a pochopí, že ignorovanie opatrení a priam nepochopiteľná zlosť na zdravotníkov nás pred koronavírusom neochránia.

Riešením je očkovanie a dodržiavanie pravidiel, nie hazard s našimi životmi a zdravím.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…