Domov Komentáre KLUS: Rušenie striedania času v Európe smeruje k chaosu

KLUS: Rušenie striedania času v Európe smeruje k chaosu

1
0

Pôvodne rozumná myšlienka Európskej komisie ukončiť desaťročia zaužívanú prax striedania času sa začína vymykať spod kontroly.

Na začiatku totiž boli úvahy o škodlivosti, nákladnosti, ale najmä zastaranosti konceptu šetrenia denným svetlom striedaním času. V čom bola v zásade zhoda. Však nakoniec mnohé krajiny už od tejto praxe ustúpili.

Problém a zdá sa, že vážnejší ako sme si mysleli, je ale v kroku dva. Dohodnúť sa, aký čas a v ktorej časti Európy budeme používať.

Európska komisia totiž nechala toto rozhodnutie na členských štátoch EÚ, vďaka čomu vyvolala chaos, aký sme už v Európe dávno nemali.

Napr. Dánsko, Holandsko, či Česko, by chceli zimný čas. Naopak letný uprednostňujú napr. Poliaci, Nemci a Rakúšania. No a slovenská spoločnosť je evidentne úplne rozdelená do troch táborov.

Prvý chce čas letný, lebo vzdať sa dlhých večerov a naopak prejsť do skorého nočného brieždenia počas leta považujú za nezmysel. Druhý tábor tvrdí, že prirodzený je predsa zimný čas, kedy je slnko najvyššie na oblohe na poludní.

Nakoniec, čoraz hlasnejší začína byť aj tretí tábor. Ten konštatuje, že to s tým striedaním času nie je až taký nezmysel a podobne ako Maďarsko, Portugalsko, či Grécko, presadzujú jeho ponechanie.

Takmer všetci ale zároveň súhlasia, že treba predísť vážnym problémom napr. v doprave a zmeny koordinovať so susednými krajinami. Lenže ako, keď tieto majú nezriedka úplne rozdielne predstavy?

Do hry bude musieť evidentne opäť vstúpiť EÚ a či sa nám to páči alebo nie, tému koordinovať. A prvá lastovička je už tu.

Rakúske predsedníctvo v Rade EÚ nedávno navrhlo posunúť rozhodnutie o dva roky a zároveň vylúčiť myšlienku, aby celá EÚ patrila do jediného časového pásma.

Považujem to za rozumné, keďže nechať rovnaký čas pre Lisabon a Helsinky rozhodne nie je dobrý nápad. Navyše, posunom sa rozšíri priestor na koordináciu medzi susedmi.

Snáď zdravý rozum nakoniec zvíťazí.

Martin Klus, politológ a poslanec NR SR za SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Jeden komentár

  1. Nosferattu

    2. novembra 2018 at 19:31

    p. Klus má patent na vyjadrenia ku všetkému, ale vždy nakoniec oblíže konečník administratíve EU. Nieje potrebné veci vyriešiť, ale riešiť. Z toho táto neobolševická bagáž žije. Nech EU zruší poludníky, rotáciu zeme a zavedie jednotný čas. To bude potom administratívny ne-poriadok.

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Cyklobus je späť!

Bezpečnostné opatrenia v ostatných mesiacoch zasiahli do našich každodenných životov. Ovpl…