Domov Komentáre KLUS: Šesť dôvodov, prečo je ďalšia vojna v Sýrii vážny problém

KLUS: Šesť dôvodov, prečo je ďalšia vojna v Sýrii vážny problém

0
0

V Sýrii sa opäť bojuje. Tentoraz sa jedná o ofenzívu tureckej armády, ktorá podľa oficiálneho zdôvodnenia takto rieši kurdský cezhraničný terorizmus.

Iste, každý štát má právo na ochranu územia a občanov. Do tejto miery nie je Turecku čo vyčítať. No predsa len, nová vojna na sýrskom území dáva minimálne šesť dôvodov na vážne obavy.

Samotný charakter útoku, v rámci ktorého Turecko jednostranne prekročilo hranice iného štátu, je problém sám o sebe. Ak totiž za podobné situácie ostro kritizujeme napr. Rusko, musí byť svetové spoločenstvo konzistentné aj v tomto prípade.

Ďalší vážny problém by nastal v momente, ak by Sýria útok opätovala a zasiahla turecké územie. Chápali by sme to ako útok na členský štát NATO, a teda mali by sme prísť spojencom na pomoc? Veľmi nepríjemná a nebezpečná úvaha.

A keď už hovoríme o spojenectvách, istým výkričníkom je fakt, ako rýchlo USA nechali napospas kurdské milície. Tie, ktoré ešte donedávna bok po boku amerických vojakov bojovali proti tomu najodpornejšiemu zlu – Islamskému štátu alias Dá’iš.

Práve jeho bojovníci sa spolu s rodinami ocitli v nestrážených väzniciach a tisíckam z nich sa uvoľnili možnosti na útek. Možno aj do Európy. A tu sa dostávame k nemenej vážnemu problému, migrácii.

Riziko ďalšej vlny zo Sýrie sa totiž opäť zvyšuje. O to viac, ak túto tému turecký prezident hrubo zneužíva na strašenie. Reči o tom, že ak ho za jeho aktivity budeme kritizovať, tak pošle milióny migrantov smer Európa, sú medzi spojencami absolútne neakceptovateľné.

No a nakoniec aktuálne násilie a brutalita na severe Sýrie, ktoré môže splodiť len ďalšie násilie. Pričom to posledné, čo aj z pohľadu Slovenska potrebujeme, je napr. zažiť teroristický útok v niektorom z tureckých letovísk, či na istanbulskom letisku, kde pristávajú aj tisícky občanov Slovenska.

Verme ,že zdravý rozum zvíťazí a na severe Sýrie čoskoro zavládne pokoj.

Martin Klus, politológ a poslanec NR SR za SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odborníci preskúmali potopenú nemeckú ponorku z prvej svetovej vojny

Odborníkom sa podarilo po prvý raz preskúmať nemeckú ponorku, ktorú počas prvej svetovej v…