Domov Komentáre KLUS: Sme zas o krok bližšie k jadrovej vojne

KLUS: Sme zas o krok bližšie k jadrovej vojne

0
0

Balík kontroverzných zahraničnopolitických aktivít administratívy prezidenta USA Donalda Trumpa má ďalší prírastok. Dva roky v úrade mu už stačili na odstúpenie od Transpacifického partnerstva, Parížskej klimatickej dohody, Iránskej jadrovej dohody, či členstva v UNESCO. Tentoraz sa USA rozhodli vypovedať Zmluvu o likvidácii jadrových zbraní krátkeho a stredného doletu. Tú, ktorú pod skratkou INF, ešte v roku 1987 dohodlo duo Reagan – Gorbačov.

Bola to jedna z najdôležitejších odzbrojovacích zmlúv vtedajších superveľmocí a viacerí ju označovali aj ako modelovú. Zaviedla totiž účinný mechanizmus vzájomnej kontroly.

Keď sa pred 30 rokmi chýlila studená vojna a s ňou aj riziko jadrovej katastrofy ku koncu, asi by nás ani vo sne nenapadlo, ako rýchlo sa smutné časy hrozieb vzájomného zničenia opäť vrátia.

Američania síce tvrdia, že len reagujú na ďalší zo série agresívnych výpadov Ruska, opäť raz im to ale ide ako slonom v porceláne. Ak by sa totiž aj potvrdili vážne obavy z porušovania INF zo strany Ruska vývojom, testovaním a rozmiestňovaním systémov riadených striel s plochou dráhou letu 9M729, jej vypovedaním USA situáciu rozhodne nezlepšia.

Skôr naopak, stratia účinný morálny, ale aj právny nástroj na vyvolanie tlaku voči Rusku, aby si z medzinárodnej dohody nerobili trhací kalendár.

Ibaže by Donald Trump opäť hral vysokú „obchodnú“ hru. Takú, na ktorej konci by bolo účinné využitie aktuálnej polročnej výpovednej lehoty na rokovania s výsledkom ďalšieho trvalo udržateľného a kontrolovateľného odzbrojenia.

Po okamžitom recipročnom odstúpení Ruska od INF a ohlásení novej vlny zbrojenia, tomu ale zatiaľ nič nenasvedčuje. A to je zlá správa najmä pre Európu, ohnisko perspektívneho konfliktu.

O dôvod navyše v Európe seriózne pouvažovať, čo ďalej so zahraničnou a bezpečnostnou politikou EÚ, aby nás konečne brali vážne.

Martin Klus, politológ a poslanec NR SR za SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…