Domov Slovensko VIDEO: Koalícia všetkých šokovala! Ide sa ďalej s novým vedením

VIDEO: Koalícia všetkých šokovala! Ide sa ďalej s novým vedením

0
0

V stredu podvečer, keď koaliční lídri ohlásili oznámenie zásadného politického vyhlásenia, všetci pravdepodobne očakávali, že jeho obsahom bude informácia o dohode na predčasných voľbách. To, čo vzápätí krátko po 19‑tej hodine prišlo, šokovalo snáď celé Slovensko.

Po zasadnutí Republikovej rady Mostu‑Híd a prijatí uznesenia, ktoré zaviazalo vedenie strany rokovať s koaličnými partnermi o možnostiach predčasných volieb, sa už opoziční poslanci na ne pomaly ale isto začali pripravovať.

Po tom, čo si popripíjali na dosiahnutie svojho cieľa, začali poniektorí objednávať bilboardy na predvolebnú kampaň, iní zas odkazovali koalícii, na ktorom termíne predčasných volieb by sa mala dohodnúť. Všetko však bolo predčasné.

Jedna veta rozhodla

Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár v stredu podvečer umlčali všetkých kritikov, ktorí niekoľko hodín lapali po dychu, pretože nechápali. Nechápali, pretože v pondelok dôsledne nepočúvali znenie uznesenia Mostu‑Híd. Týždenník Koment snáď ako jediný upozornil na to, že radosť z predčasných volieb po pondelku ešte nemusí byť na mieste.

Tí, čo si pozorne uznesenie Republikovej rady strany Most‑Híd prečítali museli brať do úvahy, že Béla Bugár a predsedníctvo strany môžu na základe neho, kedykoľvek zmeniť svoje stanovisku a nemusia si to dať ani odobriť republikovou radou. A tak sa aj stalo…

Jasný odkaz koaličných strán

„Upozorňujem na právo voličov, aby ich názor vyslovený v demokratických voľbách bol plne rešpektovaný. Preto považujem za dôležité, aby súčasná vládna koalícia, ktorá z takýchto volieb vzišla naďalej napĺňala svoj mandát od voličov…a neodovzdať štát bez akéhokoľvek dôvodu opozičným amatérom a krikľúňom,“ povedal Robert Fico.

„Musíme odsúdiť hrubé a hlúpe zneužívanie vraždy dvoch ľudí, ktoré na strane opozície vidíme. Nechcem, aby táto generácia politikov riadila štát,“ vyjadril sa Andrej Danko k opozičným poslancom.

„V mene strany Most‑Híd musím povedať, že si ceníme toto rozhodnutie premiéra. Aj toto rozhodnutie môže priniesť ukľudnenie tejto situácie, ktorú tu niektorí vyvolávajú,“ doplnil svojich kolegov Béla Bugár. Po týchto slovách muselo byť už všetkým jasné, že koalícia bude držať pokope a pokračovať.

Fico podal demisiu, Pellegrini zostaví vládu

„Ambície jednotlivca nesmú byť dôležitejšie ako osud krajiny, ktorej hrozí chaos,“ povedal premiér Robert Fico a oznámil, že je pripravený vzdať sa svojej stoličky, a to za predpokladu, že prezident bude rešpektovať a garantovať výsledky parlamentných volieb z roku 2016, prezident bude rešpektovať a garantovať súčasnú koaličnú zmluvu, pretože koaličná vláda disponuje parlamentnou väčšinou, a zároveň bude prezident rešpektovať to, že predsedu vlády navrhuje strana SMER‑SD.

Prezident na tieto podmienky verejne neodpovedal, avšak premiér oznámil, že sa s Andrejom Kiskom stretol a že mali „konštruktívny rozhovor“.

Verejne sa prezident vyjadril, že „premiéra, za účasti koaličných partnerov dôrazne upozornil, že ústava Slovenskej republiky podmieňuje demisiu predsedu vlády jednou jedinou ústavnou požiadavkou. A tým je doručenie demisie hlave štátu.“

Vo štvrtok popoludní už prezident prijal demisiu premiéra Fica a zároveň poveril zostavením vlády Petra Pellegriniho.

Zrada občanov

Takýto vývoj celej situácie sa však ani zďaleka nepozdával opozícii. Tá sa pustila najmä do Bélu Bugára. Podľa predsedu strany Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka Bugár zapredal demokratické Slovensko.

„Urobil to druhýkrát. Po voľbách v roku 2016 vstúpil do Ficovej vlády. Dnes zradil druhýkrát, lebo Smer drží vo vláde, aj keď tvrdil, že jeho strane ide o predčasné voľby,“ vyjadril sa Sulík.

Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič zas povedal, že Most‑Híd udržalo vo vláde 7 miliárd v eurofondoch, ktoré má strana na starosti.

„Jediná motivácia skorumpovaných strán v politike je mať prístup k eurofondom… Bugárovi od začiatku išlo o peniaze,“ vyhlásil Matovič a za tieto slová na neho chce Béla Bugár podať trestné oznámenie.

Spomienkové akcie sa menia na politické mítingy

Protesty Za slušné Slovensko pokračovali.

S takýmto riešením napätej situácie sa neuspokojili ani organizátori protestov, ktorí pôvodne odstúpenie premiéra žiadali. Dnes im už nestačí. „Pán Fico, pán Danko a špeciálne pán Bugár svojím rozhodnutím ponížili a oklamali celú občiansku verejnosť.

Ich snaha sa za každú cenu udržať pri moci, je jasným dôkazom toho, že chcú zamiesť pod koberec všetky korupčné kauzy,“ uvádza sa v ich stanovisku s tým, že šanca pre slušné a spravodlivé Slovensko sú len predčasné voľby a na minulý piatok zorganizovali ďalšie protesty, na ktorých sa síce ešte spomínali zavraždení Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová, avšak ich prioritným cieľom bolo vytvoriť tlak na vládu a v ideálnom prípade dosiahnuť predčasné voľby.

ano, foto: SITA, video: youtube

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Kúzelník s loptou

Stačí mu futbalová lopta, malinký priestor a kohokoľvek privádza do šialenstva. Tento mlad…