Domov Slovensko Kollár aj Kotleba zmenili názvy strán

Kollár aj Kotleba zmenili názvy strán

0
0

Parlament ešte v júni tohto roka schválil legislatívne zmeny, ktoré sa týkajú aj názvov politických strán. Podľa platnej legislatívy nemôže názov politickej strany obsahovať meno alebo priezvisko osoby, ktorá je štatutárnym orgánom, členom strany alebo členom prípravného výboru strany.

Zákonu sa ešte dávnejšie prispôsobil Boris Kollár s hnutím Sme rodina. Kontroverznú zmenu vykonala strana Mariana Kotlebu ĽSNS.

Žiadne prieťahy

Hnutie Smer rodina – Boris Kollár sa po novom volá iba Sme rodina. Názov strany museli politické subjekty upraviť do konca októbra. Po schválení tohto zákona sa predseda strany vyjadril, že zákon nie je práve ideálny.

„Z názvu hnutia vypustíme Boris Kollár a budeme sa volať iba Sme rodina. Chceli sme urobiť obštrukciu, že tam dáme „kollárovci“.

Mohli sme to tak spraviť a bez problémov by nám to tak museli zapísať, lebo tento zákon to umožňuje, ale nebudem sa hrať na malého chlapca,“ vyjadril sa Kollár.

Kotleba to využil

Na rozdiel od Borisa Kollár, Marian Kotleba sa rozhodol nie práve šťastnú legislatívnu dieru v tomto zákone využiť, čím svojím spôsobom zosmiešnil Andreja Danka, ktorého strana SNS túto zmenu iniciovala.

Ministerstvo vnútra totiž zaregistrovalo názov strany Kotlebovci – Ľudová strana naše Slovensko. „Názov politickej strany ‚Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko‘ neobsahuje meno a priezvisko štatutárneho orgánu.

V čase konania o zápise nových stanov, v rámci ktorého bola navrhnutá aj zmena názvu politickej strany, boli členmi štatutárneho orgánu Marian Kotleba a Rastislav Schlosár.

Keďže v názve politickej strany sa mená a priezviská týchto osôb nenachádzajú, neexistoval zákonný dôvod na odmietnutie zápisu takéhoto názvu politickej strany,“ informovalo ministerstvo vnútra.

SNS sa obráti na Sakovú aj GP

Strana SNS vo svojom stanovisku uvádza, že podľa nich ministerstvo názov strany nemalo zaregistrovať. „Ministerstvo pochybilo, pretože ide o tvar priezviska štatutára.

Žiaden argument v tejto veci nemôže obstáť. Dôvodová správa zákona nám taktiež dáva za pravdu,“ argumentuje strana SNS. Národniari žiadajú, aby bola registrácia opätovne preverená.

Zároveň dodali, že názov je neplatný aj z dôvodu, že snem strany ĽSNS sa konal až po začatí volebnej kampane, čo zákon neumožňuje. SNS tak verí, že skutok sa preskúma a vyvodia sa právne následky.

Kotleba pred súdom

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal ešte 28. októbra obžalobu na Mariana Kotlebu, ktorého obvinil z prečinu prejavu sympatie k hnutiu, ktoré potláča základné ľudské práva a slobody.

Obvinenie sa má týkať skutočnosti, kedy mal v marci 2017 Kotleba odovzdať finančný dar zúčastneným rodinám v hodnote 1488 €.

„Pričom číslo 1488 je známe a používané v symbolike extrémistov, a je spojením čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu) a 88 (ôsmym písmenom v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu ‚Heil Hitler!‘),“ vyjadril sa ÚŠP, podľa ktorého informácií mal teda Kotleba prejavovať sympatie k rasistickej a nacistickej ideológii.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
  • Slovensko má nový pandemický plán

    Slovensko má nový pandemický plán, ktorý zabezpečuje pripravenosť krajiny na pandémiu akút…
  • Maďarské strany sa spájajú

    Je to vôbec prvé volebné obdobie, kedy nemá maďarská menšina svoje zastúpenie v slovenskom…
  • Pobabraná akcia

    Informácia o tom, ako slovenskí colníci zadržali bezmála 1500 kilogramov drogy pervitínu v…
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

V „bubline“ skončila jedna éra a aj tím, ktorý neprehral

Basketbalová NBA, ktorá si pre svoje dokončenie aktuálnej sezóny zvolila areál Disney Worl…