Domov Ekonomika Koronavírus zasiahol do peňaženiek väčšiny slovenských domácností

Koronavírus zasiahol do peňaženiek väčšiny slovenských domácností

0
0

Aj napriek tomu, že koronakríza zatiaľ významne nezasiahla životnú úroveň Slovákov, negatívny vplyv na domáce rozpočty pocítili až dve tretiny domácností. Celkovo však Slováci hodnotia, že sa im životná úroveň zatiaľ dramaticky nezmenila, avšak ani v najbližšom horizonte neočakávajú zlepšenie či zmenu.

Prieskum agentúry Focus pre Nadáciu Partners sa zameral nielen na to, ako koronavírus ovplyvnil peňaženky slovenských domácností, ale aj na ekonomické správanie Slovákov.

Zmenil sa príjem i naše nákupné priority

Ukázal, že ľudia a rodiny, ktoré boli finančne pripravené na krízu, ju znášajú omnoho lepšie, až bez problémov ale tiež, že Slováci sú teraz opatrnejší v nákupoch.

Tvrdí to 60 % opýtaných, pričom z nich až 9 z 10 menej nakupuje nepotravinové položky. Približne polovica z nich odložila plánované nákupy do domácností, znížila výdavky na potraviny a prehodnotila investície do nákupu či rekonštrukcie bytu či domu.

Viac ako dve pätiny opýtaných pocítili zníženie príjmu. Tretina Slovákov tvrdí, že sa im zvýšili výdavky na domácnosť, s ktorými nepočítali.

Ako dôvod označili fakt, že boli a stále sú rodiny viac doma, alebo ľudia pracujú z domu.

Približne 70 % domácností, ktorým sa zvýšili výdavky, ich vynaložilo na zabezpečenia bežného chodu domácnosti a výdavky na ochranu zdravia.

Pätina takýchto domácností uviedla nárast výdavkov súvisiacich s domácou školou, prácou z domu, do športových položiek či na online zábavu.

Chýbajúcu rezervu pokrývajú banky

Až takmer tretina respondentov deklarovala, že museli siahnuť na finančné produkty v bankách.

Väčšina z týchto respondentov (81 %) musela siahnuť na úspory v banke, ktoré mali či už na bežnom, alebo sporiacom účte.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Danko sa vracia: Mám dostatok síl

Necelá pätina opýtaných požiadala o odklad splátky hypotéky, viac ako desatina o odklad splátky spotrebného úveru a 8 % o odklad lízingu.

Slabé finančné stránky, ktoré korona ešte viac odkryla alebo oslabila, sú nedostatočný prehľad o príjmoch a výdavkoch domácnosti, odkladanie splátok úverov, aj keď to nebolo nevyhnutné, prečerpávanie kreditných kariet a ich nesplácanie, ako aj nevyužívanie investičných príležitostí.

„Najvypuklejším problémom sa ukázala takmer úplná absencia finančnej rezervy Slovákov,“ vymenúva finančné nedostatky odborníčka na financie z Partners Group SK Andrea Straková.

Medzi silné finančné stránky zaradila disciplínu a promptné reagovanie na vzniknutú situáciu.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Sagan neľutuje, že nemá zelený dres. Urobil maximum

Peter Sagan tento rok vôbec prvýkrát od roku 2012 dokončil najslávnejšie preteky bez toho,…