Domov Slovensko Krásna Hôrka ožije. Nastal ten pravý čas

Krásna Hôrka ožije. Nastal ten pravý čas

0
0

Písal sa 10. marec 2012, keď na hrade Krásna Hôrka vypukol požiar. Hoci sa podarilo zachrániť deväťdesiat percent exponátov, samotná stavba utrpela obrovské škody.

Sedem rokov po požiari sa vláda rozhodla do hradu investovať nemalé finančné prostriedky. Veď voľby sa predsa blížia a je čas pozdvihnúť kultúru.

Požiar hradu Krásna Hôrka

Hrad Krásna Hôrka bol postavený v 14. storočí nad obcou Krásnohorské podhradie. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1331. Hrad v minulosti zažil niekoľko požiarov, ktoré ho vážne zasiahli.

Naposledy práve 10. marca 2012, kedy požiar spôsobili obyvatelia rómskej osady, ktorí zapaľovali trávnatý porast pod hradbami. Kompletne zničená bola celá strecha a škoda bola vyčíslená na viac ako 8 miliónov eur.

Komplexná rekonštrukcia

Zo štátneho rozpočtu sa má vyčleniť takmer 35 miliónov eur na komplexnú revitalizáciu hradného objektu. Do roku 2021 má byť vypracovaná infraštruktúra celého hradného komplexu a do roku 2023 má byť hrad Krásna Hôrka plne prístupný verejnosti.

Rekonštrukcia bude rozdelená na viacero etáp. Suma 35 miliónov zahŕňa taktiež i úpravu okolia hradu, zriadenie infocentra či zabezpečenie občianskej vybavenosti podhradia.

Krásna Hôrka dnes

Preferencie stúpnu

Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD) informovala, že rekonštrukcie sa dočká i zaniknutá severná prístupová trasa, ktorá sa dlho nevyužívala.

Jej sprístupnenie sa pritom plánovalo ešte roky pred požiarom, ale neboli na to peniaze. Zdá sa teda, že aby sa začalo niečo robiť, musí to najskôr zhorieť. Ideálne takúto veľkú investíciu do kultúry ohlásiť včas pred voľbami.

Po rozsiahlych rekonštrukciách sa má hrad vrátiť do podoby, akú mal na začiatku 20. storočia. Revitalizácie sa dočká i dolný a stredný hrad, ktorých rekonštrukcia má byť ukončená v roku 2022, resp. 2023.

Zbytočné pôjde preč

Reč nie je o poslancoch, ale o úpravách, ktorými hrad za desaťročia prechádzal. Vykonané totiž boli aj dočasné úpravy, ktoré by mali pôvodne vyzerať úplne inak.

„Použitím tradičných postupov a materiálov sa má obnoviť prirodzené, stáročiami overené fungovanie konštrukcií hradného komplexu s rešpektovaním ich prirodzených technických a estetických vlastností,“ informovalo Ministerstvo kultúry SR.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…