Domov Komentáre KREMSKÝ: Kam miznú slovenské vynálezy

KREMSKÝ: Kam miznú slovenské vynálezy

0
0

Lietajúce auto, liek proti rakovine, Alzheimerovi, COVIDu. Alebo batéria do elektroauta, ktorá vydrží trikrát dlhšie a nabije sa za 20 minút? Nanoomietka, ktorá nahradí 10 centimetrov polystyrénu alebo jadrový reaktor veľkosti smetiarskeho auta, ktorý teplom a elektrinou zásobuje menšie mesto.

To všetko by mohli vynájsť a vyvinúť slovenskí vedci a inovátori. Mohli, ale ide im to akosi pomaly. V jednom ich predbehnú Číňania, v inom Američania, ďalšie stihnú rýchlejšie v Izraeli. U nás sa všetko akosi vlečie. A tí najlepší sa radšej poberú do zahraničia, ako kedysi Štefan Banič alebo Jozef Murgaš alebo aj Milan Rastislav Štefánik. Prečo?

Nuž, my na Slovensku vieme vynálezcom poriadne „osladiť život“. Kým inde ich podporujú, motivujú, u nás je populárne najmä pochybovanie: „Bude z toho niečo? Nie sú to len zbytočne vyhodené peniaze? Veď čo už môžeme my tu na Slovensku“.

Zabúdame, že stáročia je Slovensko zásobárňou kreatívnych mozgov, z ktorej čerpali od Budapešti, Viedne, Prahy, až po Paríž, ba až New York. A čerpať ešte aj budú, pretože na Slovensku si tvorivých a vynaliezavých ľudí nevážime, radšej si kúpime niečo lacné z Číny.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KREMSKÝ: Politici nie sú nadľudia

Svedčí o tom prístup k podpore vedy a výskumu, ktorý zaviedli vlády Smeru a trvá dodnes. Nekonečná byrokracia, extrémne dlhé lehoty, nezmyselné kontroly do najmenších detailov. Podpora z eurofondov pre schránkové firmy, ktoré po minutí peňazí a doručení provízií nenávratne zmizli v Rumunsku alebo nejakej polozbúranej chatke.

Kým vo Francúzsku či Rakúsku inovácie podporujú tak, že si výskumníci sami rozhodujú o pridelených peniazoch, na Slovensku musia robiť verejné obstarávanie, spisovať siahodlhé hlásenia. Namiesto hodín v laboratóriu ich strávia pri vypisovaní formulárov a dokazovaní, že nie sú podvodníci.

To, čo by mal za nich urobiť štát, ale radšej to hodí na prijímateľov, aby sa príliš nenarobil. A tak šikovní ľudia odchádzajú za hranice, veď tam je všetko jednoduchšie, funguje na dôveru.

Strácame elitu národa a divíme sa, že sme pre Západ zaujímaví iba ako montážna dielňa. Je čas zmeniť to. Verejné obstarávanie nemôže byť byrokratický strašiak, ale efektívny nástroj, ktorým štát efektívne rozdeľuje peniaze občanov.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitosti



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…