Domov Komentáre KREMSKÝ: Od stola do zástrčky (dobrovoľne nasilu)

KREMSKÝ: Od stola do zástrčky (dobrovoľne nasilu)

0
0

Ropa skončila. Je odsúdená na zánik. Aspoň v hlavách bruselských plánovačov, ktorí jej vypísali úmrtný list. Dôvod? Klimatické zmeny, ktoré musíme zastaviť za každú cenu.

Do garáží sa nám tlačia elektromobily, hoci aj dobrovoľne nasilu. Chceš – nechceš, musíš. O pár rokov bude už viacero značiek vyrábať iba elektroautá, hoci benzínové aj naftové motory sú stále úspornejšie.

Čo však automobilkám ostáva, keď im Európska komisia stanoví limit emisií CO2, ktoré môžu v podobe počtu áut dodať na trh? V podstate im tým vnucuje, koľko smú vyrobiť áut so spaľovacími motormi a zvyšok musia byť elektromobily. Aj keď o ne na trhu bez dotácií nie je veľký záujem.

Dôvod je jediný – sú podstatne drahšie. Ak má rodina za rovnaké auto až 30 tisíc, ak ide o elektromobil namiesto 20 tisíc pri spaľovacom motore, poriadne si to rozmyslí. Navyše keď rodinný elektromobil by priniesol vážne problémy s nabíjaním počas cesty na dovolenku, ale aj doma v bytovke. Ťahať každý večer šnúru z okna na parkovisko nie je práve pohodlné, ani nehovoriac o bezpečnosti.

Elektromobily sú preto zatiaľ vhodné iba ako mestské vozidlá pre ľudí, ktorí majú rodinný dom. Prípadne ako taxíky, poštové, kuriérske alebo iné dodávkové vozidlá. Jednoducho tam, kde nenajazdia viac ako 300 kilometrov za deň a v noci sa nabijú. Práve to je ich ideálne využitie, ktoré by mal štát podporovať dotáciami, plus elektrobusy a trolejbusy.

Namiesto toho vidíme rozhadzovanie podpory pre boháčov, ktorí si chcú kúpiť len ďalší model Tesly alebo Lexusu do svojej rodinnej zbierky, aby sa ním mohli cez víkend ísť previezť a pochváliť kamarátom na párty.

Takéto autá sú len na parádu, veľa toho nenajazdia a ani neuchránia životné prostredie. Pretože ich bohatý majiteľ si ich na cestu do Tatier alebo na dovolenku neosedlá, tam dá prednosť starému dobrému dieselu.

Štát by mal podporovať nahradenie áut, ktoré dnes najviac dymia v mestách – teda dodávky, autobusy a taxíky. Plus budovanie nabíjačiek všade, kde sa ľudia často pohybujú – teda na verejných parkoviskách, nákupných centrách či čerpacích staniciach. Použime zdravý rozum, aj v prípade elektriny v doprave.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…