Domov Šport LeBron James pokoril veľký míľnik a môže dosiahnuť viac

LeBron James pokoril veľký míľnik a môže dosiahnuť viac

0
0

Meno LeBron James netreba športovej verejnosti nijak zvlášť predstavovať. Napriek tomu, že je stále aktívnym basketbalistom, už teraz ho odborníci radia medzi najväčšie legendy v histórii tohto športu. Dnes má Kráľ, ako znie jeho prezývka, na svojom konte ďalší veľký úspech.

V zámorí sa už niekoľko rokov hľadá odpoveď na otázku, kto je najlepší hráč všetkých čias: súčasná hviezda zámorskej ligy LeBron James alebo Michael Jordan, ktorý najviac spopularizoval tento šport a je symbolom basketbalovej elegancie?

Nuž táto otázka pravdepodobne nikdy nebude jasne zodpovedaná. Faktom však je, že „chlapec z Akronu“, ako LeBrona prezývajú, prekonáva jeden rekord za druhým.

Kariérne štatistiky

Už dnes nájdete jeho meno na najvyšších priečkach v najrôznejších historických rebríčkoch. Hráč vicemajstrovského tímu Cleveland Cavaliers je napríklad najmladším hráčom, ktorý dal v jednom zápase viac ako 30 bodov (vo veku 18 rokov a 334 dní), či 40 bodov (vo veku 19 rokov a 88 dní), ktorý dosiahol v počte bodov méty 1 000, 5 000, 10 000, 15 000, 20 000 a 25 000 bodov.

Len ako jeden z 5 hráčov histórie viedol v jednej sezóne tabuľky v 5. hlavných štatistických ukazovateľoch – v počte bodov, doskokov, asistencií, ziskov a blokov (sezóna 2008/2009). Spoločne s Dirkom Nowitzkim je jediným súčasným hráčom v najlepšej desiatke strelcov histórie NBA.

Štatistiky v play‑off zápasoch

LeBron James dal v zápasoch play‑ off najviac bodov zo všetkých hráčov, ktorí kedy NBA hrali a zároveň je jediným hráčom, ktorý si počas finálovej série udržali v priemeroch dvojmiestne čísla v troch štatistických ukazovateľoch, takzvané triple‑ double (vo Finále 2017 mal priemer 33.6 bodov, 12.0 doskokov a 10.0 asistencií).

Štatistiky v NBA All strar game

LeBron James je aj lídrom v počte bodov v zápasoch All Stars NBA, keď ich pri 14 účastiach dal 314, pričom vedie aj tabuľku v počte premenených trojkových pokusov.

Je aj jediným hráčom, ktorý prekonal hranicu 300 bodov. Zo súčasných hráčov je k nemu „najbližšie“ Kevin Durant, ktorý však na neho stráca viac ako 100 bodov.

30 tisícový míľnik

Minulý utorok dosiahol ďalší obrovský míľnik. Zaradil sa k elitnej šestici strelcov histórie NBA, ktorí vo svojej kariére prekonali hranicu 30 tisíc nastrieľaných bodov.

Dosiahol to ako vôbec najmladší hráč histórie NBA. Zároveň sa stal jediným hráčom, ktorý prekonal hranicu 30 000 bodov, 8 000 doskokov a 7 000 asistencií.

Historický moment

Napriek tomu, že LeBronovmu tímu Clevelandu Cavaliers sa aktuálne príliš nedarí, keď prehral 7 z posledných 10 zápasov, James si udržiava nadpriemerné čísla.

Preto, keď mu pred zápasom so San Antoniom Spurs chýbalo na pokorenie hranice 30 000 len 7 bodov, nikto nepochyboval, že práve túto noc sa bude prepisovať história.

Keď mal Lebron 10 sekúnd pred koncom prvej štvrtiny na konte 5 bodov a loptu v ruke, všetci v hale (a to napriek tomu, že sa hralo v San Antoniu) si priali, aby lopta z jeho ruky skončila v koši.

Sekundu pred koncom LeBron vystrelil… a skóroval, čo spôsobilo veľké ovácie. Ako prvý mu gratuloval jeho najlepší kamarát a spoluhráč Dwane Wade.

Postupne sa k nemu pridali aj ďalší spoluhráči, no a polčasovú prestávku využili aj protihráči či tréneri zo Spurs. Gratulantov však bolo omnoho omnoho viac. Média aj sociálne siete boli zaplavené gratuláciami k tomuto veľkému počinu.

Takto James prepisoval históriu

Čo všetko ešte dosiahne?

LeBron James je aktuálne v historickej tabuľke strelcov NBA na siedmom mieste. Na prvého Kareema Abdula‑Jabbara mu chýba niečo cez 8 000 bodov.

Lebron James má síce 33 rokov, avšak, keď sa pozrieme na jeho aktuálnu formu a fyzickú pripravenosť je pravdepodobné, že sa o 4-5 sezón môže dostať aj na čelo historického rebríčka. V súčasnej NBA je jediným hráčom, ktorý má reálnu možnosť pokoriť zdanlivo nedosiahnuteľnú hranicu 40 000 nastrieľaných bodov.

Všetko bude záležať od jeho zdravotného stavu, no keď uvážime, že Michael Jordan hral špičkový basketbal ešte aj po štyridsiatke, je možné, že budeme tou šťastnou generáciou, ktorá bude svedkom rekordov, ktoré už asi nik neprepíše.

Historická tabuľka strelcov NBA
(údaj k 31. januáru 2018)

1. Kareem Abdul‑Jabbar    38 387
2. Karl Malone    36 928
3. Kobe Bryant    33 643
4. Michael Jordan    32 292
5. Wilt Chamberlain    31 419
6. Dirk Nowitzki    30 872
7. LeBron James    30 072
8. Shaquille O’Neal    28 596
9. Moses Malone    27 409
10. Elvin Hayes    27 313

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…