Domov Slovensko Lepšie neskoro ako nikdy. Zviera konečne nie je vec!

Lepšie neskoro ako nikdy. Zviera konečne nie je vec!

0
0

Začiatkom mája šokovalo verejnoť otrasné video pochádzajúce z južného Slovenska. Bezohľadný muž na ňom ťahal psa priviazaného o auto až kým ten nezdochol. Napriek krutosti tohto činu, polícia klasifikovala čin ako priestupok, a tak páchateľ vyviazol bez väčšieho trestu. Môže za to zákon, ktorý na Slovensku až do minulého týždňa považoval zvieratá za veci.

Ešte koncom roka 2014 prišla iniciatíva od liberálov, konkrétne od poslancov za stranu Sloboda a solidarita (SaS) Martina Poliačika a Lucie Nicholsonovej.

Tí predložili na rokovanie parlamentu návrh zákona, ktorý mal zmeniť právnu úpravu tak, aby zvieratá v slovenskej legislatíve už neboli považované za vec ale za bytosť obdarenú zmyslami. Keďže návrh do parlamentu predložili opoziční poslanci, neprešiel.

V októbri 2015 poslanci NR SR hlasovali opäť o opozičnom návrhu na zmenu zákona č. 40/1964 Občianskeho zákonníka, v ktorom sa navrhovalo doplnenie tohto zákona o nasledujúcu vetu: „Živé zviera má zvláštny význam a hodnotu ako zmyslami obdarený živý tvor.

Živé zviera nie je vecou a ustanovenia o veciach sa na živé zviera použijú obdobne len v rozsahu, v ktorom to neodporuje jeho povahe.“ Na podporu tejto novely sa však našlo len 47 hlasov poslancov, čo na to, aby prešiel, pochopiteľne nestačilo.

Návrh na zmenu zákona totiž opäť predkladali opoziční poslanci, a ako je nám dobre známe, politické tričká nepustia ani v prípade, že ide o tak dôležitú právnu úpravu.  Už v tejto dobe upozorňoval Poliačik, že Slovensko je jedinou krajinou Európskej únie, ktorá zviera považuje za vec.

Trvalo im to, ale predsa

Rezort ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej potom pristúpil ku komplexnej úprave postavenia a ochrany zvierat u nás.

Trvalo ďalšie dva roky, kým rezort predložil návrh zákona o veterinárnej starostlivosti ostatným rezortom na pripomienkovanie. Pôvodný zámer ministerstva bol, aby zviera prestalo byť na Slovensku vecou už od januára tohto roka. Nestalo sa tak.

Ako ministerstvo úvodom tohto roka vysvetlilo, počas medzirezortného pripomienkovania sa nahromadilo takmer 200 pripomienok, z ktorých až 36 bolo podľa ministerky závažných a rezort ich chcel do novely zákona zapracovať, pričom ich konzultoval aj s ich predkladateľmi.

Preto sa táto novela dostala na rokovanie vlády až vo februári. Vláda na svojom rokovaní 21. februára tohto roka schválila návrh novely zákona o veterinárnej starostlivosti z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

95 poslancov nepovažuje zviera za vec

Novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá okrem iného zavádza konečne iný pohľad na zvieratá, prijali poslanci parlamentu na ostatnej schôdzi minulý týždeň v piatok.

Hoci bola novela ešte len v druhom čítaní, poslanci odhlasovali rovno aj tretie čítanie a Slovensko sa tak už od septembra tohto roka pridá k moderným krajinám a nebude viac považovať zvieratá za veci, ale za živé bytosti, s ktorými musíme podľa toho aj nakladať.

Za novelu z dielne ministerstva pôdohospodárstva hlasovalo 95 zo 123 prítomných poslancov, 23 sa zdržalo, 4 nehlasovali a jeden bol proti. „Ide o historický krok smerom k zlepšeniu postavenia zvierat v našej krajine.

V oblasti ochrany zvierat sa týmto zákonom posunieme do kultúrneho sveta,“ povedala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Okrem poslancov vládnej koalície, teda poslancov za SMER‑SD, SNS a Most‑ Híd za novelu zahlasovala aj väčšina poslancov SaS, OĽaNO, Sme rodina a nezaradených. Zdržali sa poslanci za Kotlebovu ĽS NS.

Kontroverzia novely zákona

Jediným poslancom, ktorý hlasoval proti novele zákona o veterinárnej starostlivosti bol bývalý minister agrorezortu a dnes nezaradený poslanec Zsolt Simon.

Prekážalo mu najmä to, že podľa novely bude mať veterinárny inšpektor v prípade podozrenia z týrania zvieraťa väčšie právomoci ako policajti, pritom nie je jasne definované, ako má tieto výrazné kompetencie konkrétne vykonávať.

Práve výrazné právomoci veterinárnych inšpektorov, ktorí budú môcť vstupovať do obydlí, či rozdávať pokuty, a to nielen v prípade previnenia sa voči zvieratám, ale najmä v prípade toho, ak majiteľ zvierat nie je súčinný pri výkone kontroly či obhliadky zvieraťa, neposkytne údaje, či neumožní veterinárnemu lekárovi vstup do obydlia, či na miesto, kde sa nachádza zviera, ktoré by mohlo byť podľa dostupných informácií týrané, sú najkontroverznejším bodom novely zákona.

Zviera nie je vec

Tento slogan sa na dlhé roky stal symbolom boja milovníkov zvierat za práva svojich miláčikov. Okrem toho, že sa zhodujú na tom, že vnímanie zvieraťa ako obyčajnej hnuteľnej veci je neľudské, takáto právna úprava priniesli viaceré prípady zlého a nepotrestaného zaobchádzania so zvieraťom.

Pri videách nechutného a neľudského zaobchádzania so psami, či mačkami si poplakalo nejedno ľudské srdce. Doteraz v slovenskom zákonodarstve neboli zvieratá definované, a tak boli považované za veci.

Minulý týždeň prijatá novela však do občianskeho zákonníka vkladá termín živé zviera, pričom v Občianskom zákonníku bude živé zviera po prvý raz definované ako živá cítiaca bytosť takto:

„Živé zviera má osobitný význam a hodnotu ako živý tvor, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami a v občianskoprávnych vzťahoch má osobitné postavenie. Na živé zviera sa vzťahujú ustanovenia o hnuteľných veciach; to neplatí ak to odporuje povahe živého zvieraťa ako živého tvora.“

Evidencia zvierat

Nové znenie zákona o veterinárnej starostlivosti by malo tiež priniesť poriadok do evidencie zvierat, či už psov a mačiek ale aj úžitkových zvierat.

Povinné čipovanie a zaregistrovanie všetkých zvierat, záznam zmeny majiteľa, či nahlásenie úmrtia zvieraťa by malo zamedziť tomu, aby v útulkoch pribúdali štvornohí miláčikovia, ktorí takpovediac nikomu nepatria.

Povinné čipovanie je nasmerované najmä proti špekulantívnemu rozmnožovaniu zvierat. „Naším cieľom je povinným čipovaním psov dosiahnuť do niekoľkých rokov stav, keď nebudeme mať preplnené útulky a stratené psy sa budú rýchlo vracať majiteľom,“ povedala ministerka Matečná.

Zvieratá v cirkusoch

Zákon z dielne Gabriely Matečnej sa tiež týka zvierat v cirkusoch. Sloboda zvierat už dlhšiu dobu apeluje na vládu, aby zvieratá v cirkusoch zakázala. Podľa nich sú zvieratá využívané v cirkusoch týrané a zaobchádzanie s nimi nespĺňa ich požiadavky.

Práve tento zákon by to mal zmeniť. Zameriava sa najmä na levy, tigre a slony, ktoré v cirkusoch predvádzajú rôzne kúsky. Aj tento návrh však narazil na odpor.

Pochopiteľne sa proti nemu postavili majitelia cirkusov, ktorí popierajú to, že by u nich zvieratá trpeli. „Určite nechceme cirkusy diskriminovať, chceme však ochrániť najrizikovejšiu skupinu divo žijúcich zvierat pred ich zneužívaním.

Prevádzkovatelia cirkusov sa budú musieť zaregistrovať v Štátnej veterinárnej a potravinovej správe, ktorá bude vydávať, pozastavovať a zrušovať rozhodnutia o schválení pre cirkusy,“ upresnila šéfka agrorezortu Matečná.

Tento zákon od roku 2020 začne platiť aj vo Veľkej Británii. Britská vláda tak rozhodla na základe prípadu so slonicou Annou, ktorá takmer zomrela po tom, čo ju zbil jej ošetrovateľ. Slovensko by sa tak pripojilo k viac ako 40 krajinám, v ktorých už zákaz využívania divokých zvierat v cirkuse funguje.

EÚ proti testovaniu na zvieratách

Veľkým problémom spoločnosti je testovanie na zvieratách. Táto téma vyvolala rozruch a spoločnosť rozdelila na dva tábory. Zvieratá sú využívané pri testovaní kozmetiky, liekov, cigariet, čistiacich látok či krmív.

Európska únia sa v roku 2013 rozhodla, že testovanie na kozmetiky v rámci celej EÚ zakáže. Tento zákaz sa však netýka ostatných menovaných, pri ktorých sú zvieratá testované tým najkrutejším spôsobom.

V medicíne sa výskum orientuje na ľudské choroby. U zvierat umelo vyvolajú ochorenie a následne hľadajú spôsoby ako ich vyliečiť. Zvieratá pri tom trpia horúčkami, triaškami, kŕčmi a obrovskými bolesťami.

Takto testované zvieratá buď umierajú priamo pri praktizovaní pokusov alebo bývajú po pokuse zabité a pitvané. Okrem liečiv sa na zvieratách v medicíne testujú aj lekárske prístroje a rôzne chirurgické zákroky.

Neľudské zaobchádzanie so zvieratami sa využíva takmer v každom odvetví. Okrem medicíny je to poľnohospodárstvo, potravinárstvo, priemysel či drogéria.

Dôsledky zákona

Nová legislatívna úprava zabezpečí v prvom rade to, že zlé zaobchádzanie, týranie, či nebodaj nezákonné usmrtenie zvieraťa bude trestným činom a páchateľom bude hroziť aj trest odňatia slobody.

Ďalšími prínosmi bude regulácia množenia zvierat, ich riadna registrácia, ale aj väčšia zodpovednosť majiteľov za svoje zvieratá.

Čo novela prinesie?

• zvieratá už nebudú veci
• zákaz využívania divokých zvierat v cirkusoch
• povinné čipovanie psov
• kontroly v prípade podozrenia z týrania zvierat
• možnosť odoberať zvieratá od majiteľov v prípade zlých podmienok pre zviera
• opatrenia proti množiteľom
• usmrtenie zvierat len veterinárom
• upravenie kritérií vhodnosti chovu
• registrácia zvierat v Centrálnom registri hospodárskych zvierat a v Centrálnom registri spoločenských zvierat

Konečne, ale prečo práve teraz?

Je veľmi pravdepodobné, že aj spomínaný prípad zo začiatku tohto mája, ktorý vyvolal v slovenskej verejnosti veľké pobúrenie a obrovské znechutenie urýchlil celý proces prijímania tohto zákona. Vďaka zaostalému zákonu páchateľ tohto šokujúceho činu vyviazol bez primeraného trestu.

Nehovoriac o tom, že k jeho prijatiu došlo presne v tom čase, kedy čelila ministerka Matečná veľkému tlaku, kritike a aj odvolávaniu v parlamente kvôli kauzám so šafárením s pôdou a dotáciami na východnom Slovensku, ktoré sú všetkým známe pod súhrnným pojmom agromafia.

Kto pomáha zvieratám na Slovensku

Hoci sa slovenská legislatíva dodnes nezmohla na riadny zákon, ktorý by zabezpečil ochranu zvierat, na Slovensku existuje viacero organizácií a iniciatív, ktoré preberajú zodpovednosť za lepší život pre zvieratá.

Najznámejšou je Sloboda zvierat, ktorá zachraňuje množstvo zvierat z množiarní. Opustenými psíkmi sa zaoberá organizácia Pes v núdzi, ktorá hľadá domov pre štvornohých miláčikov.

Nekontrolované množenie najmä v rómskych osadách zas kastráciou rieši Československý kastračný program. Zvierací ombudsman sa zas zaoberá zastavením množiteľstva, týraním a ich lepším stíhaním.

ano, puma, foto: shutterstock, facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…