Domov Slovensko Zmeny vo financovaní cirkvi: Viac veriacich – viac peňazí

Zmeny vo financovaní cirkvi: Viac veriacich – viac peňazí

0
0

Cirkvi dostanú po novom viac peňazí. Novela upraví pôvodný model financovania cirkví pochádzajúci ešte z roku 1949. Podľa nového modelu bude finančný príspevok od štátu zohľadňovať množstvo veriacich. Vychádzať sa bude z údajov o veriacich, ktoré poskytne sčítanie obyvateľstva. Zmeny majú začať platiť od 1. januára 2020.

Úprava financovania náboženských spoločenstiev a cirkví bola podľa mnohých nutnosťou. V tom sa zhodli poverení zástupcovia cirkví aj ministerstvo kultúry na čele s Ľubicou Laššákovou.

Pôvodná legislatíva bola stará viac ako 70 rokov. „Predkladaný návrh zákona bol výsledkom spolupráce medzi ministerstvom a poverenými zástupcami cirkví.

Vychádza zo záverov Expertnej komisie na riešenie problematiky financovania cirkví a náboženských spoločností, ktoré ukázali, že optimálnym riešením je ponechanie systému priamej podpory cirkví zo štátneho rozpočtu,“ uviedla ministerka kultúry. Systém financovania tak ostáva, no bude aktualizovaný.

Hlavná zmena financovania cirkví

Rezort kultúry považuje za hlavnú zmenu to, že peniaze teraz cirkev nebude dostávať na základe toho, koľko je v nej duchovných (predstaviteľov cirkvi), ale podľa počtu veriacich.

„Jednou z hlavných zmien tak bude, že štát už nebude prispievať na platy duchovných podľa doterajších tabuliek, ale registrovaným cirkvám poskytne celkový balík peňazí podľa počtu veriacich,“ konštatoval rezort kultúry.

Zároveň každá cirkev bude musieť štátu v závere roka predložiť verejnú správu o svojom hospodárení, čím sa má zabezpečiť transparentnosť financovania. Štát v novele takisto určuje, na aký účel nesmú byť finančné prostriedky použité.

Menšie cirkvi majú smolu

Najväčšie cirkvi návrh vítajú. Menšie náboženské spoločenstvá sú však v menej výhodnej pozícii a modifikácia pre ne také výhody neprinesie.

Prirodzene počet veriacich v katolíckej obci je najväčší a teda logicky najviac finančných prostriedkov poputuje práve rímskokatolíckej cirkvi (3 347 277 veriacich podľa sčítania obyvateľstva v r. 2011).

Menšie cirkevné združenia s menším počtom veriacich však budú hospodáriť s omnoho menším kapitálom.

„Existujúca legislatíva spôsobí problém aj v tom, že mnohí, ktorí vyznávajú viery u nás štátom neuznané, nebudú mať možnosť, aby ich hlas, resp. viera, bola štátom rovnako finančne podporená, ako v prípade registrovaných cirkví,“ uviedol sociológ Miroslav Tížik, ktorý tvrdí aj to, že nová legislatíva je nesolidárna, pretože posilní katolícku cirkev na úkor iných registrovaných cirkví.

Naskytá sa preto otázka, ktorá už bola diskutovaná, no nikdy nebola vyriešená, odluka cirkvi od štátu.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…