Domov Ekonomika Ľudia na Slovensku radšej míňajú ako šetria

Ľudia na Slovensku radšej míňajú ako šetria

0
0

Až tretina ľudí si nevytvára rezervu na horšie časy a aj tí, ktorí na ňu myslia, si odkladajú málo. Počas roka sú potom prekvapení, že musia čeliť zdanlivo nepredvídaným výdavkom a rozmýšľajú, odkiaľ na ne vziať.

Na to, že musíme platiť poistky, dane z nehnuteľností, či kupovať pomôcky pre deti do školy sa však treba pripravovať pravidelne a systematicky celý rok. Menej to potom bolí.

Ľudia na Slovensku si myslia, že sa vo svojich financiách s prehľadom orientujú a vedia dobre spravovať rodinné rozpočty, no zdá sa, že majú v tom ešte značné rezervy.

Zabúdajú na dôležité finančné pravidlá – každý mesiac si treba odkladať bokom určitý balík financií na rezervu, dlhodobé sporenie, nezabúdať na splátku úveru a na bežnú spotrebu neminúť viac ako 40 percent ich príjmu.

Desatina na rezervu

Rezerva by podľa finančných expertov mala byť aspoň desať percent pravidelného mesačného príjmu. Podľa prieskumu nadácie Partners a agentúry Focus si viac ako tretina opýtaných rezervu vôbec nevytvára.

Ďalších takmer 30 percent ľudí na rezervu myslí, no neodkladá si dostatočnú sumu. Podceňovanie rezervy je podľa Andrey Strakovej z finančnej spoločnosti Partners Group jedna z najčastejších chýb, ktorú robíme v domácich financiách.

„Prax ukazuje, že ľuďom na Slovensku chýbajú zadefinované finančné ciele počas života, alebo aspoň o nich dopredu nepremýšľajú. Rezervu netvoria pravidelne a neplánujú ročné výdavky, a potom majú pocit, že stále niečo počas roka vybehne,“ povedala Straková.

Môže to byť letná dovolenka, pravidelná poistka na auto, dane z nehnuteľností či darčeky na Vianoce. „Takéto výdavky sa zväčša každý rok opakujú a treba sa na to systematicky a postupne pripravovať z mesačných príjmov,“ vysvetľuje Straková.

Okrem toho si treba odkladať na nepredvídané udalosti a tiež vytvárať dlhodobé úspory, napríklad na zabezpečenie v starobe. Rovnako by mali mať domácnosti aj ďalší „kastlík“, a to na splácanie úveru a na pokrytie základných výdavkov za byt ako sú energie, voda a poplatky spojené s bývaním.

Väčšina domácností totiž rieši svoje bývanie hypotékou alebo žijú v prenájme, čo predstavuje významný pravidelný mesačný výdavok.

Pozor na spotrebu

Ďalší významný výdavkový titul domácnosti je spotreba. Pri nej sa podľa prieskumu „ľudia na Slovensku prestávajú kontrolovať“. Všeobecné finančné pravidlá obozretného financovania domácnosti totiž hovoria, že na bežnú spotrebu by sme nemali dávať viac ako 40 percent svojho čistého mesačného príjmu.

Až 85 percent opýtaných však v prieskume povedalo, že na ňu míňa viac. „Uvažovanie a vzťah k peniazom Slovákov ilustruje aj otázka, čo by urobili s vyšším obnosom peňazí.

Nad investovaním a rezervou rozmýšľa 60 percent opýtaných a na spotrebu by peniaze využilo 40 percent respondentov. Kým mladší Slováci by vyšší obnos peňazí použili na exotickú dovolenku, alebo kúpu lepšieho auta, skôr narodení Slováci myslia viac na budúcnosť a odkladajú už na horšie časy,“ uvádza sa v prieskume.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…