Domov Ekonomika M. Viskupič: Aj v pokazenom koláči sa dajú nájsť chutné hrozienka

M. Viskupič: Aj v pokazenom koláči sa dajú nájsť chutné hrozienka

0
1

Minulý týždeň sa premiér Eduard Heger aj viacerí členovia vlády chválili, že verejný rozpočet je vo veľmi dobrom stave. „Nekradneme, míňame s rozvahou a rozpočtu sa darí,“ napísal premiér Heger na sociálnu sieť. Jeho slová však zatienila kritika, pretože podľa odborníkov verejné financie nie sú v lepšom, a dokonca ani dobrom stave a netreba sa nechať oklamať číslami.

Rozpočtu aktuálne chýba 1,3 miliardy eur

Vyšší výber na daniach neindikuje lepšie hospodárenie a vedenie štátu – v tejto dobe za lepšie čísla môže v prvom rade inflácia.

Na konci sa však inflácia odrazí nielen na príjmoch, ale aj výdavkoch štátu, ktoré môžu byť v aktuálnej situácie bezprecedentné. 

Priskorý optimizmus Hegera okomentoval aj predseda finančného výboru Marián Viskupič:

„Status pána premiéra ohľadom stavu štátneho rozpočtu je napísaný tak, ako keď v prebiehajúcom vojnovom konflikte čatár napíše správu o strategickom vývoji na celom fronte na základe toho, že v danom momente vidí pokoj na malom úseku frontu, za ktorý zodpovedá.

Áno, aktuálny stav je relatívne dobrý – reálne príjmy vysoko prevyšujú rozpočtované príjmy, v prvej polovici roka sa aj výdavky vyvíjali dobre.

Situácia však nie je taká ružová ako sa pánovi premiérovi zdá. Inflačné príjmy totiž predbiehajú inflačné vydavky.

To je klasická situácia a veľmi ľahko sa dá tomuto dočasnému stavu (a v podstate klamu) podľahnúť, byť spokojný a vytvárať nové výdavky. A presne to sa stalo.

Minister financií bagrom pretlačil kopu nových nezmyselných výdavkov. Navyše prirodzene sa zvýšia aj dalšie existujúce výdavky (mzdy vo verejnej správe, dôchodky, výdavky za investície, tovary a služby, ale aj výdavky na obranu) a situácia bude veľmi rýchlo diametrálne iná,“ komentuje Viskupič.

Viskupič ďalej upozorňuje, že ľudia by nemali podliehať zavádzajúcim tvrdeniam a mali by sa pozerať na situáciu v širšom uhle pohľadu.

„Ak majú ľudia dostať skutočne správne info o strategickom vývoji na fronte, treba sa pozerať na celkovú situáciu a navyše vnímať trendy.

No a s verejnými financiami je to tak, že v dlhodobej udržateľnosti (to je ten strategický pohľad) sme druhý najhorší v celej Európskej únii.

A to tam este nie sú započítané najnovšie schválené dlhodobé výdavky. Hrozienka sa našli, ale koláč je nejedlý. Rád by som pripomenul ešte jeden smutný pohľad na našu realitu – pohľad dozadu.

Vlani neznížili výšku svojho štátneho dlhu len 3 krajiny v EÚ. Bohužial medzi nimi je aj Slovensko. Priemerne sa v EÚ dlh znížil o 5 %, kým nám dlh vlani o cca 3 % narástol,“ upozorňuje predseda finančného výboru.

Prognóza výšky deficitu sa zvýšila

V svojom Monitoringu plnenia rozpočtu na rok 2022 Rada pre rozpočtovú zodpovednosť analyzuje hospodárenie štátu v roku 2022 oproti schválenému rozpočtu.

Rada mierne zvýšila odhadovanú úroveň deficitu, oproti júnovej prognóze došlo k nárastu schodku o 59 mil. eur. Deficit tak môže dosiahnuť úroveň 3,972 mld. eur.

Novú prognózu hodnotí aj predseda finančného výboru: „Je tam 3,4 mld. eur dobrých správ a 2,1 mld. eur zlých správ. Ale treba vnímať, že tieto správy začínajú na hodnote -5,213 mld. eur, čo je schválený tohtoročný deficit. Je to suma, ktorá nám chýba.

O túto sumu máme vyššie schválené výdavky oproti príjmom. Predpokladaný koncoročný výsledok je teda deficit zhruba 4 mld. eur.

Dobré je, že o dobrých aj zlých správach už dnes vieme a že máme odborníkov a ekonómov, ktorí to vedia zrátať a odkomunikovať,“ hodnotí situáciu Viskupič.

„Zároveň ale nemôžem a nebudem tvrdiť, že po deficitoch 7 mld. a 6 mld. eur v rokoch 2020 a 2021 sú očakávané 4 mld. deficitu v roku 2022 dobrou správou. Je to šialene veľa, je to o 800 eur naviac v čistom na každého občana.

A dnes si nepožičiame za 0 % ako pred rokom, ale za 1 % – 2 %, lebo úroky rastú. Na 4 mld. eur je úrok 2 % ročne 80 miliónov eur. A za to mohli byť jedna až dve nemocnice,“ dodáva.

Dobrá kondícia verejných financií bude pri nulovom deficite

Strana SaS na potrebu šetrenia a vyrovnávania verejných financií poukazuje prakticky od začiatku vládnutia terajšej vlády.

Ostatné koaličné strany však pred odbornou diskusiou a rozvážnymi rozhodnutiami uprednostňujú populistické kroky, ktoré stav verejných financií ešte viac ohrozujú.

„Fico s tým začal, Pellegríni pokračoval, a OĽaNO si tiež nedá povedať, že dobrá kondícia verejných financií bude až vtedy, keď bude deficit na nule.

Som predseda výboru pre rozpočet a financie. Iný tón a podstatu mojich vyjadrení odo mňa nečakajte. Ak niekto otáča skutočnosť, zahmlieva, ohýba alebo zatajuje, nepatrí do funkcie v štátnej správe. A už vôbec nie za ministra. Ničoho.

A nie je to politikárčenie, ale nalievanie čistého vína,“ poznamenáva na záver poslanec Viskupič.

tv, foto: TASR/Pavel Neubauer  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…