Domov Ekonomika M. Viskupič: Od 1. 7. 2022 začína platiť zaokrúhľovanie. 1 a 2 centové mince zmiznú z bežného používania

M. Viskupič: Od 1. 7. 2022 začína platiť zaokrúhľovanie. 1 a 2 centové mince zmiznú z bežného používania

0
0

Často počúvame, že nás drobné mince obťažujú a zaťažujú nám peňaženky. Obzvlášť v dnešnej dobe, kedy sa väčšina platieb vykonáva kreditnou kartou a hmotné peniaze sa používajú iba zriedka, je ťažké sa drobných mincí „zbaviť“. Nad touto zmenou už uvažovalo viacero štátov eurozóny, no zatiaľ ju vykonalo iba pár z nich. Implementácia tejto zmeny sa ale v štátoch, ktoré ju vykonali osvedčila a stala populárnou. Obyvatelia, maloobchodníci ale aj inštitúcie privítali menšiu administratívnu záťaž.

„Je to jedna zo zmien, ktorá má podporu nielen medzi obyvateľmi Slovenska, ale podobnú zmenu po vykonaní privítali aj obyvatelia iných krajín v EÚ, ako napríklad v Taliansku, Holandsku a Írsku.

V Švédsku sa podobným spôsobom zaokrúhľujú platby už desaťročia – viac ako 50 % 1, 2 a 5-korunových mincí sa už Švédskej centrálnej banke natrvalo vrátilo.

Švédi postupne mince tavia a recyklujú,“ uvádza zaujímavé fakty predseda parlamentného Výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič.

ECB o celkovom vyradení najmenších mincí neuvažuje

Aj napriek viacerým diskusiám zo strany Európskej centrálnej banky o zrušení jednocentových a dvojcentových mincí sa zatiaľ takáto zmena ale dá implementovať iba na národnej úrovni.

Aj po 1. 7. u nás zostanú jednocentové a dvojcentové mince naďalej zákonným platidlom. Na úrovni eurozóny ich môže zrušiť jedine Rada Európskej únie po porade s Európskym parlamentom a Európskou centrálnou bankou (ECB).

„Obmedzenie obehu 1- a 2-centových mincí výrazne zníži náklady na emisiu, distribúciu a obeh mincí. Zaokrúhľovanie nebude mať žiadny dopad na náklady spotrebiteľov.

Aj keď sa tento návrh môže zdať nezávažný, zmeny v Zákone o cenách uľahčia nielen životy (a doslova peňaženky) ľuďom, inštitúciám, bankám a aj Národnej banke Slovenska – výroba jednocentových a dvojcentových mincí je veľmi nákladná.

Mince tejto hodnoty majú totiž vysokú mieru straty z obehu. Strata pri jednocentovke je približne v miere 60 % a strata pri dvojcentovke je v miere približne 40 %.

Na porovnanie, priemerná strata pri ostatných minciach je okolo 10 %. Ako príklad, v Belgicku vyčíslili potenciálne úspory v rámci administratívy pri odstránení najmenších mincí z obehu na 44 miliónov eur,“ vymenúva výhody Viskupič.

Oddýchne si aj príroda

Často, keď kráčame po uliciach a po prírode, vidíme medené mince s nízkou hodnotou voľne pohodené na ulici. Po zavedení zmeny si oddýchne aj príroda a životné prostredie bude mať takisto o záťaž menej. Mince, ktoré by za iných okolností skončili na zemi, sa vrátia Národnej banke, budú roztavené a recyklované.

Národne banka zároveň zredukuje množstvo obalovej fólie, do ktorej sú mince balené, ušetrí sa aj výrazné množstvo emisií, ktoré sa vytvárajú pri preprave medzi úschovnými miestami alebo z Mincovne v Kremnici.

Ako sa bude zaokrúhľovať

Ceny sa budú matematicky zaokrúhľovať na 5 centov. Zmena sa bude podobať tej z roku 2003, kedy sa rušili 10 a 20-halierniky.
„Som presvedčený, že drvivá väčšina ľudí znova zaokrúhľovanie privíta, na túto zmenu si zvykneme rýchlo.

Zvyknú si na ňu hlavne obchodníci a zákazníci, ktorí budú mať urýchlenú a uľahčenú platbu a následne sa im uľahčí aj proces administrácie.

Obchodníci (a v konečnom rade aj zákazníci) určite uvítajú aj úbytok nákladov, ktoré sú vytvorené manipuláciou s drobnými mincami.

Podľa NBS by úspora pre banky či obchodníkov pri zaokrúhľovaní cien mohla dosiahnuť 15 až 20 % z celkových nákladov vytvorených manipuláciou s euromincami a ich spracovaním – hlavne budú mať úbytok na nemalých poplatkoch pri zamieňaní mincí v komerčných bankách,“ potvrdzuje Viskupič.

Objavil sa aj problém

„V procese prípravy sa objavil aj problém. Počas prípravy sa v praxi ukázalo, že prijatý zákon neumožňuje zaokrúhľovať sumy pri vrátení tovaru, či už zrušení spotrebiteľskej zmluvy alebo reklamácii.

Ak by v týchto prípadoch nebolo možné zaokrúhľovať, všetky popisované výhody by sa stratili. Obchodníci by stále museli držať najmenšie mince na predajniach.

Preto na aktuálnej schôdzi NR SR predkladám pozmeňujúci návrh, ktorý jednoznačne umožní zaokrúhľovať aj pri vrátení tovaru,“ uzatvára predseda finančného výboru Viskupič.

tv, foto: archív MV, internet  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…