Domov Ekonomika M. Viskupič: Rozpočet na rok 2022 bol schválený

M. Viskupič: Rozpočet na rok 2022 bol schválený

0
0

Minulý štvrtok, na samotnom konci poslednej parlamentnej schôdze tohto roka, začali poslanci Národnej rady rokovať o Návrhu štátneho rozpočtu na rok 2022. Základné parametre štátneho rozpočtu na rok 2022 sú príjmy približne 20 mld. € a výdavky 25,5 mld €. Parametre celkového rozpočtu celej verejnej správy sú príjmy 44,2 mld. €, výdavky 49,4 mld. €. Deficit je zatiaľ vo výške 4,94 % HDP, pričom rast HDP je predpokladaný na úrovni 4,2 %.

Na začiatku rokovania o Návrhu rozpočtu vystúpil v pléne Národnej rady predseda Výboru pre financie a rozpočet, Marián Viskupič, ktorý po štvordňovom rokovaní o motivácii k očkovaniu rozpočet popísal ako ‚skutočnú pomoc občanom našej krajiny‘.

Aj napriek tomu, že štátny rozpočet je často nazývaný aj Zákonom roka, rokovacia sála parlamentu bola poloprázdna.

Rozpočet ako komplexný manuál

Po prednesení Hodnotenia o Návrhu štátneho rozpočtu na rok 2022 poukázal Viskupič na dôležitosť rokovania a diskusie o rozpočte: „Rozpočet je komplexný manuál, čo, ako a za čo bude štát robiť pre svojich občanov.

Všetci občania sa museli vzdať časti svojich príjmov a úplne oprávnene očakávajú, že vláda dokáže tieto peniaze rozdeliť čo najlepšie tak, aby celá spoločnosť profitovala čo najviac.

Dnes rozhodujeme, ako budú vyzerať služby štátu, cesty či železnice. Či sa budeme môcť spoľahnúť na zdravotníctvo, či sa dovoláme spravodlivosti alebo či bude fungovať napríklad protipovodňová ochrana.

Na druhej strane rozpočet ľuďom i firmám hovorí, ako slobodne budú môcť podnikať, ako veľmi bude štát vstupovať do ľudských i podnikateľských rozhodnutí, ako veľmi bude ovplyvňovať ich život. Rozpočet je zákon roka,“ uviedol Viskupič v úvode svojho prejavu.

Viskupič je v rámci fungovania v predsedníctve finančného výboru notoricky známy svojím obozretným prístupom pri správe a narábaní s verejnými financiami.

Takisto, ako poslanec liberálnej strany poukázal na fakt, že on aj strana SaS sú zásadne proti zaťažovaniu občanov dodatočnými daňami a odvodmi. Aj tieto fakty boli odzrkadlené v prejave, s ktorým vystúpil počas rokovania o rozpočte.

„Výber daní v roku 2021 mimoriadne predčil očakávania a vidíme to v sumáre príjmov za 11 mesiacov, končiacich novembrom. Daňové príjmy za 11 mesiacov sú viac ako 12 miliárd eur a predstavujú vyšší výber ako je suma v upravenom rozpočte.

Pri úprave v máji som márne volal aj po úprave príjmov, lebo indikácie vyššieho výberu boli zjavné a trvalé. Daň z pridanej hodnoty v roku 2021 rastie medziročne dvojciferne a za 11 mesiacov je na úrovni celého minulého roka, pričom tento rok sme mali v prvom štvrťroku silný lockdown.

Daňové príjmy sú aj pre budúci rok nastavené konzervatívne. Verím, že pri predpokladanej úprave rozpočtu na rok 2022 v samotnom tomto roku pred letom bude priestor na revíziu príjmov a ich reálnejší odhad v úprave rozpočtu.

Cesta je efektívnejší výber existujúcich daní, nie zavádzanie nových,“ okomentoval Viskupič výsledky výberu daní. Následne doplnil, že by privítal aj zníženie DPH pre služby a tovary v sektoroch, ktoré boli ťažko postihnuté následkami protipandemických opatrení.

Rozpočet na rok 2022 je ‚štedrý‘

Rozpočet na rok 2022 ráta vo verejnej správe s výdavkami viac ako 49 miliárd eur, čo predstavuje takmer 47 % z celkového očakávaného HDP na rok 2022. „Samotný rozpočet na rok 2022 je mimoriadne štedrým rozpočtom.

Už tento rok 2021 rozpočet predpokladal výdavky vo výške 48,5 miliardy eur, tieto výdavky sa našťastie nepodarí naplniť. Bolo by to takmer 50 % z celkového HDP na tento rok.

V strane Sloboda a Solidarita sme v tomto jednotní: štát má veľmi vysoké výdavky a musí na sebe začať šetriť. Sme svedkom toho, že výdavky sa každoročne navyšujú v nominálnej výške, my potrebujeme okrem poklesu v percentách vďaka nárastu nominálneho HDP vidieť aj reálny pokles a vybudovať efektívny štát.

Na to sú potrebné reformy a presmerovanie finančných prostriedkov do kľúčových oblastí, ktoré potrebujú reformy. Nevyhnutné je šetrenie v štátnych inštitúciách, v štátnych orgánoch, počínajúc ministerstvami a končiac samosprávami v malých obciach,“ upozornil Viskupič.

Predseda finančného výboru ďalej poukázal aj na fakt, že napriek určitému prepúšťaniu vo viacerých sektoroch je v roku 2022 plánovaný nárast počtu zamestnancov verejnej správy.

Inflácia rizikom pre verejné financie

Ďalším dôležitým aspektom osobných financií, ale aj verejných financií je inflácia, ktorej výška neustále rastie. „Dodatočným rizikom pre verejné financie na budúce roky je inflácia.

Ide o parameter, ktorý dnes nie je a ani nebude v našich rukách. Podľa vyjadrení svetových finančných inštitúcií to vyzerá tak, že nejde o krátkodobý nárast inflácie.

Musíme sa pripraviť na dlhodobo vyššiu fundamentálnu infláciu a tento parameter ovplyvní naše hospodárenie na mikro aj makro úrovni. Okrem sledovania vývoja budeme pozornosť venovať aj zavedeniu nástrojov, ktoré môžu dopady nárastov cien tovarov a služieb aspoň čiastočne eliminovať.

Makroekonomické predpoklady vo východiskách návrhu rozpočtu na roky 2022 až 2024 sú aktuálne nastavené správne,“ uistil Viskupič na záver.

red, tv, foto: TASR/Jakub KotianNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2022: Okrem slniečka nám podkurujú aj politici

Toto leto je poriadne horúce. A to nehovoríme len o vonkajšej teplote. Poriadne sa potíme …