Domov Ekonomika Maloobchodné tržby klesli. Medzi spotrebiteľov sa vkradli obavy

Maloobchodné tržby klesli. Medzi spotrebiteľov sa vkradli obavy

0
0

Desaťročie ekonomickej expanzie vo svete a na Slovensku sa pomaly končí. Signálov o spomalení zahraničných ekonomík pribúda a obavy z budúcnosti sa začínajú prejavovať aj u nás. Ľudia začali pozvoľna obmedzovať nákupy.

Obavy, poklesy, signály a riziká, že roky trvajúca ekonomická expanzia v zahraničí sa končí, sa začínajú prenášať aj k nám. Prejavuje sa to nielen v poklese dôvery firiem, že v nasledujúcich mesiacoch sa im bude dariť menej, ale zasahuje to už aj do nálady bežných ľudí – spotrebiteľov.

Tržby v mínuse

Podľa najnovších dát zo Štatistického úradu SR sa maloobchodné tržby, po očistení o sezónne vplyvy, prepadli vo februári o 1,8 %. Medziročne skončili na rovnej nule, čo je najhorší výsledok od júla 2016.

„Zdá sa teda, že zhoršujúca sa spotrebiteľská nálada, ktorá vychádza z čoraz častejších správ o spomaľovaní európskej a slovenskej ekonomiky, by sa mohla pomaly začať prelievať aj do spotrebiteľského správania sa slovenských domácností.

A to aj napriek tomu, že trh práce ostáva zatiaľ relatívne silný a drží rast disponibilných príjmov domácností na relatívne vysokých úrovniach“, komentuje najnovšie čísla štatistického úradu analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Obmedzili sme potraviny

Najviac klesli tržby v obchodoch a reťazcoch s prevažujúcim predajom potravín, a to bezmála o tri percentá. Negatívny trend spotrebiteľských nálad má pokračovať aj naďalej.

„Očakávam, že rast tržieb sa v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi citeľnejšie spomalí a v druhej polovici roka nie je možné úplne vylúčiť ani mierny pokles tržieb“, myslí si Koršňák.

Dôvera klesá

Na pokles tržieb nadviazal index ekonomických nálad. Ten podľa štatistického úradu klesol v priemysle, stavebníctve, maloobchode. „Dôveru v maloobchode nepriaznivo ovplyvnili predovšetkým hodnotenia vývoja podnikateľskej situácie“, uvádza sa v analýze Národnej Banky Slovenska.

Nálady sú menej optimistické aj medzi spotrebiteľmi. „Zhoršujúca sa spotrebiteľská nálada i pozvoľne slabnúci trh práce by mohli začať postupne nahlodávať aj tržby slovenských obchodníkov“, doplnil Koršňák.

Ján Bystriansky, foto: internet

  • NAĎ: Prestaňte kŕmiť korupčnú chobotnicu!

    Od prevzatia rezortu obrany nominantmi SNS, sme svedkami netransparentných nákupov naozaj …
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Zákopová politika

Žijeme v zákopoch, jeden proti druhému bojujeme. V predvolebnom čase sa to bude stupňovať.…