Domov Ekonomika Máme za sebou historicky najlepší rok. Aký bude ten ďalší?

Máme za sebou historicky najlepší rok. Aký bude ten ďalší?

0
0

Finanční analytici hodnotia uplynulý rok ako jeden z najlepších na finančných trhoch. Znamená to, že bude taký aj tento? Mali by ste začať uvažovať o investovaní na finančných trhoch? Finanční poradcovia na to majú jasný názor.

Opäť sa potvrdzuje, že po búrke vychádza slnko. Kým rok 2018 bol na finančných trhoch jedným z najhorších (prvýkrát od roku 1969 poklesli súčasne akcie aj dlhopisy), minulý rok sa radí medzi historicky najúspešnejšie, kedy americké akcie a štátne dlhopisy, zlato a ropa vyniesli investorom až dvojciferné zhodnotenie. Čo však možno očakávať od roku 2020?

Kedy investovať

Podľa Jakuba Rosu, analytika Across Private Investments, sa vývoj finančných trhov nedá predpovedať stopercentne, no aj tak môže v krátkodobom horizonte ovplyvniť očakávania účastníkov trhu.

„Pri dlhodobom horizonte je však v prípade individuálneho investora pri časovaní vstupu na trh irelevantné, aká je valuácia trhu, fáza ekonomického cyklu alebo na akej úrovni analytici predpovedajú cieľovú hodnotu akciového indexu v priebehu nasledujúcich dvanástich mesiacov,“ tvrdí Across Private Investments.

Aj keď pri investovaní platí jedno zo základných pravidiel – neinvestovať na základe minulej výkonnosti – určité implikácie z histórie možno vyvodiť.

„Akciový trh ponúka z hľadiska tradičných tried aktív dlhodobo najvyššie výnosy. Napríklad, americké akcie doručili od roku 1900 nadvýnos nad dlhopismi vo výške 4,5 % ročne, nad peňažným trhom približne 6 % a nad infláciou takmer 7 %,“ vysvetľuje analytik Rosa.

Nebojme sa historických maxím

Zisky bankového sektora ani rekordy akciového trhu nie sú „neslušnou“ kategóriou. Podľa jedného z najznámejších hodnotových investorov na svete, veštca z Omahy Warrena Buffetta, sa treba obávať, keď sú všetci chamtiví a, naopak, byť chamtivý, keď sa všetci boja.

Z hľadiska emócií je náročné byť optimistom na vrchole trhov, najmä, ak za rohom číhajú nástrahy. Tie však číhajú neustále, mení sa len ich podoba

„Najefektívnejším spôsobom, ako participovať na akciovom trhu, je byť zainvestovaný neustále. Akciovú zložku treba tvoriť postupne, v pravidelných intervaloch a prípadné poklesy využiť na lacnejšie dokupovanie,“ odporúča Rosa.

Dopĺňa, že pri investovaní by sme mali dať emócie bokom, nepanikáriť predčasným výpredajom a dodržiavať investičný horizont. Nikto nevie presne odhadnúť, kedy nastane pokles.

A predpokladať obrat je nemenej náročná úloha. Výsledok pri aktívnej snahe je zväčša horší než pri surfovaní na trhových vlnách.

ano, TS Across Private Investments, foto: shutterstock

  • V sporení výrazne zaostávame

    Slováci majú v bankách nasporené omnoho menej ako priemerný občan eurozóny. Finančné aktív…
  • KOMENT 01/2019: Čaká nás zaujímavý a turbulentný rok

    Určite sa zhodneme, že rok 2018 bol na domácej, svetovej i športovej scéne veľmi zaujímavý…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…