Domov Slovensko Markíza Kočnerovi platiť nemusí

Markíza Kočnerovi platiť nemusí

0
0

Spoločnosť Markíza – Slovakia nemusí platiť podnikateľovi Marianovi Kočnerovi zmenku za 8,3 milióna eur, ktorú mal Kočner voči Markíze. Rozhodol o tom minulý štvrtok Krajský súd v Bratislave, ktorý prejednával odvolanie Markízy.

Odvolací súd zmenil rozsudok prvostupňového súdu a zamietol žalobu Kočnerovej spoločnosti Správa a inkaso zmeniek s.r.o. proti Markíze.

Žalovanú sumu teda Markíza nemusí nakoniec Kočnerovej spoločnosti uhradiť. Právny zástupca Markízy Tomáš Kamenec označil rozsudok súdu za spravodlivý a zákonný.

„Vždy sme vedeli, že príbeh o zmenkách vznikol len ako snaha získať podvodne peniaze od Markízy. Naše tvrdenia boli potvrdené aj dôkazmi vykonanými v trestnom konaní a zjavne presvedčili o vine páchateľov tohto gigantického podvodu aj Špecializovaný trestný súd.

Zamietnutie Kočnerovej žaloby je logickým a spravodlivým zavŕšením tohto neuveriteľného príbehu chamtivosti,“ zhodnotil rozsudok Kamenec.

Verili, že korupční sudcovia pomôžu

Odvolací súd konštatoval rozsiahle procesné pochybenia súdu prvého stupňa, keďže okresný súd dostatočne nevykonal dokazovanie v tomto zmenkovom konaní.

„Odvolanie nie je prípustné, rozsudok bude právoplatným doručením procesným stranám,“ spresnil pre TASR Pavol Adamčiak, hovorca Krajského súdu v Bratislave. Mediálny zástupca TV Markíza Mario Marcinek dodal, že rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu a Najvyššieho súdu jednoznačne preukázali, že zmenka bola sfalšovaná.

„Z dôkazov je zrejmé, že Kočner a Rusko si celý príbeh o zmenkách vymysleli, zmenky bez ostychu sfalšovali a predpokladali, že im korupční sudcovia pomôžu zmocniť sa vysokej sumy na úkor Markízy,“ uviedol Marcinek.

Kauza zmenky

V roku 2000 mal vtedajší šéf Markízy Pavol Rusko údajne podpísať štyri zmenky v hodnote desiatok miliónov eur v prospech podnikateľa Kočnera. Ten so zmenkami vyšiel na verejnosť až v roku 2016. Zmenky nikdy neboli zaznamenané v účtovníctve televízie.

O povinnosti bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska a v druhom rade aj samotnej TV Markízy zaplatiť Kočnerovej spoločnosti viac ako osem miliónov eur rozhodol v máji 2018 Okresný súd Bratislava V a sudkyňa Zuzana M. Televízia sa voči rozhodnutiu odvolala.

Sudkyňa Zuzana M. je v súvislosti s touto zmenkou obvinená zo zločinu prijímania úplatku formou spolupáchateľstva a za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, pričom sa priznala k manipulácii súdneho konania v prospech Kočnera. Kočner a Rusko sú už pre falšovanie zmeniek vo výkone trestu.

ano, TASR, foto: TASR/Jaroslav Novák  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…