Domov Komentáre Martin KLUS: Vyskúša Robert Fico recept Viktora Orbána?

Martin KLUS: Vyskúša Robert Fico recept Viktora Orbána?

0
0

Maďarský premiér Viktor Orbán v nedeľných voľbách doslova prevalcoval opozíciu. Po štyroch rokoch opäť získal ústavnú väčšinu v parlamente a tým aj neobmedzenú moc v krajine.

Čo na tom, že najvážnejším problémom Maďarska, zdravotníctvu, chudobe, ale aj korupcii sa v kampani venoval len minimálne.

Hrozba Šorošom, mimovládkami, migrantmi, ale aj prísľub stability a hospodársky rast na historických číslach, tentoraz úplne stačili. Ak k tomu pridáme charizmu premiéra, volebný systém likvidujúci rozdrobenú opozíciu a vplyv na médiá, triumf mohol byť dokonalý.

Skvelá inšpirácia pre frustrovaného a poníženého expremiéra Fica a jeho Smer­‑SD. Nakoniec, ten už dávnejšie začal. Heslá o stabilite tu máme už šesť rokov. Migrantov posledné tri roky. No a výroky o štátnom prevrate, organizovanom mimovládkami a finančníkom Šorošom sú novinkou posledných týždňov.

Sen Roberta Fica o štvrtom premiérskom mandáte je pravdepodobne minulosťou. Rovnako ako budúcnosť na Ústavnom súde, či v niektorej zahraničnej inštitúcii.

O to menej sa v tieni premiéra Pellegriniho a ministra Lajčáka musí kontrolovať a radikalizácii à la Orbán už nemusí nič stáť v ceste. Má to len pár „drobných háčikov“.

Fico na rozdiel od Orbána už nie je premiér vo svetle reflektorov. Zostal len desiatkami káuz skompromitovaným politikom. SMER­‑SD už dávno nie je dominantnou silou politickej scény ako Fidesz.

Zostal len neustále sa zmenšujúcou stranou vládnej trojkoalície. Zmena slovenského volebného systému je takmer vylúčená.

Opozícia aj občianska spoločnosť je na Slovensku kompaktnejšia a pripravenejšia. No a médiá podstatne kritickejšie. Obzvlášť po nedávnej poprave investigatívneho novinára a jeho snúbenice.

Recept Viktora Orbána, hoc aj s rovnakými ingredienciami, môže teda na Slovensku zachutiť celkom inak. V takom prípade sa Robert Fico miesto triumfálneho návratu poberie do definitívnej politickej minulosti.

Navyše s medzinárodnou hanbou podobnou jeho predchodcovi, Vladimírovi Mečiarovi.

Martin Klus, politológ a poslanec NR SR za SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 20/2020: Repatrianti blokovali hranice, „svalovci“ spomaľovali dopravu

V znamení protestov sa niesol minulý týždeň na Slovensku. I ten na hraniciach, i ten na vs…