Domov Slovensko Merkelovej návšteva v Bratislave: Európu čakajú dôležité rozhodnutia

Merkelovej návšteva v Bratislave: Európu čakajú dôležité rozhodnutia

0
0

Minulý týždeň vo štvrtok sa stretnutia lídrov krajín V4 v Bratislave zúčastnila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Tesne pred obedom ju na Bratislavskom hrade privítal premiér Peter Pellegrini.

Hlavnými témami summitu bolo finančné plánovanie v rámci EÚ na roky 2021 – 2027, voľby do Európskeho parlamentu a budúcnosť EÚ. Okrem toho sa okrajovo spomenul i únos Vietnamca.

Citlivé témy a obchod

V úvode Peter Pellegrini načrtol viacero tém týkajúcich sa Slovenska. Okrajovo spomenul i slobodu tlače na Slovensku, čím naznačil práve citlivú tému vraždy novinára Jána Kuciaka, od ktorej čoskoro uplynie rok.

Počas tlačovej konferencie padla aj otázka ohľadom únosu vietnamského občana. „Nepochybujem o tom, že Slovensko robí všetko preto, aby sa tento únos vyšetril,“ vyjadrila sa Merkelová. Pellegrini doplnil, že elitné vyšetrovacie tímy tvrdo pracujú.

Dôležitou otázkou bol i obchod medzi Nemeckom a Slovenskom. Pellegrini označil Nemecko za kľúčového obchodného partnera. Kancelárka potvrdila, že Slovensko má s Nemeckom veľmi dobrú obchodnú bilanciu a je v záujme oboch krajín, aby taká aj ostala.

Zároveň Pellegrini hovoril s Merkelovou o tom, aby Nemecko podporilo Slovensko v snahe o pridelenia novej európskej inštitúcie – Európskej pracovnej agentúry.

Brexit, migrácia a dôležitá zmena

Nemecká kancelárka v súvislosti s brexitom podotkla, že pre ochranu samotného trhu je dôležitá dohoda Británie a európskeho bloku. Žiada, aby Británia presne uviedla, čo presne od brexitu požaduje.

Poľský premiér Matusz Morawiecki vyslovil, že rešpektuje rozhodnutie Britov opustiť EÚ, no vyslovil, že na to doplatia obe strany. V súvislosti s migráciou sa krajiny V4 i nemecká kancelárka odvolávali na Schengen.

Hovorili o tom, že ten slúži práve na ochranu hraníc, preto je potrebné hovoriť o legálnej migrácii. Dôležitá je spolupráca. Dôkazom má byť i spoločný projekt v Maroku, ktorý má pomôcť zastaviť nelegálnu migráciu z Afriky do Európy.

Dôležitou zmenou majú byť voľby do Europarlamentu. Maďarský premiér Viktor Orbán na summite tvrdil, že o tom, akým smerom sa bude uberať EÚ, majú rozhodnúť ľudia.

„Ak vynecháme vôľu európskych občanov, nebudujeme Úniu, ale ríšu, a dostaneme sa naspäť tam, odkiaľ sme pred 30 rokmi vykročili,“ Orbán narážal na to, že pre 30 rokmi sa zmenili v krajinách režimy, čo prinieslo zásadné zmeny.

Vyznamenanie od prezidenta

Nemeckej kancelárke Angele Merkelovej udelil najvyššie štátne vyznamenanie Slovenskej republiky, Rad Bieleho dvojkríža I. triedy, prezident Andrej Kiska.

Ten chcel týmto vyznamenaním oceniť snahu kancelárky posilňovať jednotu v Európe a presadzovanie hodnôt slobody a demokracie.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…