Domov Zahraničie Slovensko-grécke priateľstvo nebolo nikdy silnejšie

Slovensko-grécke priateľstvo nebolo nikdy silnejšie

0
0

Blízkosť pohľadov na mnohé aktuálne témy a pevné spojenectvo v rámci EÚ a NATO sú predpokladom ďalšieho posilňovania spolupráce Slovenska a Grécka.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus zavítal do Grécka.

Počas pracovnej návštevy Atén sa stretol s alternujúcim ministrom zahraničných vecí pre európske záležitosti Helénskej republiky Miltiadisom Varvitsiotisom a s podpredsedom gréckeho parlamentu a predsedom Výboru pre európske záležitosti Nikitasom Kaklamanisom.

Partneri zhodne ocenili nedávne zintenzívnenie bilaterálnych vzťahov, potvrdili pozitívny obraz Slovenska v Grécku a vyjadrili spoločný záujem o formovanie budúcnosti európskeho aj euroatlantického spoločenstva.

Potvrdením výrazného oživenia spolupráce má byť už začiatkom septembra aj plánovaná cesta prezidentky SR Zuzany Čaputovej do Atén.

Témou bola Ukrajina aj západný Balkán

„Grécko je jedným z našich najdôležitejších partnerov v regióne, pričom nás spája aj členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii.

Sme otvorení ďalšiemu rozvoju systematickejšej spolupráce vo viacerých oblastiach, ktorá prinesie občanom oboch krajín hmatateľné výhody v oblastiach spoločného záujmu,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

So svojím gréckym náprotivkom M. Varvitsiotisom diskutoval aj o ruskej vojenskej agresii na Ukrajine, energetickej kríze a potrebe diverzifikácie zdrojov surovín, budúcnosti Európy, aktuálnej situácii vo východnom Stredomorí a vzťahoch s Tureckom či procese rozširovania EÚ o krajiny západného Balkánu, čo je zahraničnopolitická priorita oboch krajín – Slovenska aj Grécka.

„Rozširovanie Únie je najlepším nástrojom na udržanie mieru a stability v našom bezprostrednom susedstve, ale tiež dobrou investíciou do bezpečnosti a budúcej prosperity celej EÚ,“ dodal M. Klus.

Ocenie konzula na Kréte

Na ostrove Kréta štátny tajomník M. Klus odovzdal Honorárnemu konzulovi Slovenskej republiky so sídlom v Chanii Stavrosovi Paterakisovi Striebornú plaketu Ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR za jeho významný prínos k napĺňaniu cieľov zahraničnej politiky SR a šírenie dobrého mena Slovenska.

„Grécko je posledné roky jednou z najpopulárnejších destinácií pre slovenských turistov. Teší ma, že vďaka útlmu pandémie COVID-19 môžeme opätovne rozbehnúť viaceré konkrétne projekty, či už v oblasti cestovného ruchu, kultúrnej diplomacie alebo biznisu.

Samozrejme, takejto spolupráci a rozvoju turizmu by veľmi prospelo otvorenie pravidelných priamych letov napr. aj medzi Krétou a Slovenskom,“ uviedol M. Klus.

Na Kréte, ktorá je druhým najnavštevovanejším ostrovom slovenských turistov v Grécku, sa štátny tajomník MZVEZ SR stretol aj so starostom mesta Chania Panagiotisom Simandirakisom.

Partneri vyjadrili nádej, že obojstranná snaha o spoluprácu bude pokračovať a postupne sa podarí zrealizovať niektoré z užitočných nápadov osobitne v oblasti kultúry a obchodu.

md, foto: archív MKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…