Domov Zahraničie Vzácna návšteva z Dublinu potvrdila silu slovensko-írskeho priateľstva

Vzácna návšteva z Dublinu potvrdila silu slovensko-írskeho priateľstva

0
0

Podľa Martina Klusa je historicky prvá cesta írskej parlamentnej delegácie na Slovensko dôležitým impulzom pre prehlbovanie vzájomnej spolupráce.

Vôbec po prvý raz od vzniku samostatnej Slovenskej republiky zavítala do Bratislavy parlamentná delegácia z Írska, ktorú tvorili členovia Írsko-slovenskej parlamentnej skupiny priateľstva.

Táto skupina senátorov a poslancov dolnej komory začala v írskom parlamente  svoju činnosť ešte len pred rokom. Dnes už prináša prvé ovocie v podobe pracovnej cesty na Slovensko.

Návšteva je tak súčasťou spoločnej snahy o rozvoj slovensko-írskej parlamentnej dimenzie spolupráce.

„Vzťahy Slovenska s Írskom, ktorým som sa po pandemickom útlme snažil priniesť politický impulz v máji mojimi bilaterálnymi konzultáciami s írskym ministrom pre Európu Thomasom Byrnem, tak aj vďaka tejto poslaneckej návšteve dostávajú novú dimenziu a ďalší priestor na spoluprácu.

Veľmi ma teší, že aj táto návšteva potvrdzuje názorovú blízkosť oboch našich krajín v otázke proeurópskeho smerovania i ochrane európskych hodnôt,“ vyhlásil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Reč bola aj o ekonomike

Delegáciu viedol senátor John Cummins zo strany Fine Gael, druhej najsilnejšej strany súčasnej vládnej írskej koalície.

Okrem neho boli členmi delegácie senátor Garret Ahearn, rovnako za stranu Fine Gael, a poslanec dolnej komory Aengus Ó Snodaigh z hlavnej opozičnej strany, republikánskej Sinn Féin.

Témou diskusie boli aj možnosti posilnenia obchodnej spolupráce medzi slovenskými a írskymi spoločnosťami. Štátny tajomník M. Klus pripomenul dosiaľ nezrealizovanú obchodnú misiu írskych podnikateľov na Slovensko.

„V rámci našej ekonomickej spolupráce vidím nevyužitý potenciál a pritom naše ekonomiky majú mnohé spoločné elementy – sme menšie, proexportne orientované ekonomiky, ktoré sa na jednotnom trhu Únie presadzujú najmä malými a strednými podnikmi a máme tiež spoločnú menu euro.

Teší ma, že írski parlamentári prisľúbili svoju osobnú angažovanosť pri realizácii návštevy podnikateľskej delegácie,“ uviedol Martin Klus z rezortu diplomacie SR.

Írska parlamentná delegácia zároveň informovala o aktuálnom stave vzťahov so Spojeným kráľovstvom v nadväznosti na jednostranné kroky britskej vlády zamerané na prijatie zákona, ktorým by došlo k zrušeniu niektorých kľúčových ustanovení tzv. Severoírskeho protokolu.

Ocenila úsilie Európskej komisie ako aj podporu Slovenska.

„Potvrdil som, že naším spoločným záujmom je riadna implementácia Protokolu a dobré vzťahy EÚ s Britániou, ktoré umožnia zachovať mier, prosperitu aj súčasný stav na írskom ostrove – tzv. neviditeľnú hranicu medzi Severným Írskom a Írskom,“ dodal štátny tajomník Martin Klus.

md, foto: archív MKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…