Domov Cestovanie Mesto Soul: Čo ukrýva jedno z najstarších miest sveta?

Mesto Soul: Čo ukrýva jedno z najstarších miest sveta?

0
0

Mesto Soul je hlavným mestom Kórejskej republiky. V súčasnosti je centrom politického, ekonomického, kultúrneho a spoločenského života. Je sídlom prezidenta, vlády, rôznych inštitúcií, organizácií a veľkých nadnárodných spoločností. Je tiež jedným z centier svetového obchodu. My sme sa pozreli na to, čo všetko ukrýva jedno z najastarších miest sveta.

Palác Gyeongbokgung

Možno budete prekvapení, že Soul nemá len jeden, ale hneď päť hlavných palácov. Gyeongbokgung je najväčší a najdôležitejší palác spomedzi všetkých.

V období svojej najväčšej slávy slúžil ako domov pre kráľovskú rodinu a jej príslušníkov. V súčasnosti sa rekonštruuje a slúži predovšetkým ako múzeum.

V prípade, že na sebe budete mať tradičné oblečenie, ktoré si môžete požičať či zakúpiť, dostanete do paláca voľný vstup.

Bukcheon Hanok Village

Medzi palácom Gyeongbokgung a palácom Changdeokgung leží malebná dedinka s viac ako 400 tradičnými kórejskými domami.

Hanok je tradičný drevený dom, ktorý sa nachádzal v celej Kórei. Postupom času boli staré štýlové budovy nahradené novými betónovými konštrukciami.

Táto obec je jedno z mála miest v krajine, kde môžete ešte aj dnes vidieť tradičnú históriu Kórey. Okrem jedinečných domov sa tam nachádzajú aj malé kaviarne, reštaurácie a obchody s ručne vyrobenými výrobkami a suvenírmi.

Chrám Jogyesa

Hlavný chrám Jogyovho rádu kórejského budhizmu, Chrám Jogyesa, je jedným z najdôležitejších v krajine. Postavený bol v roku 1395, v začiatkoch dynastie Joseon.

Každoročne sa začiatkom mája v chráme a na ďalších miestach mesta koná lampiónová slávnosť na počesť Budhovho narodenia.

Pre túto slávnosť sú typické lampióny predstavujúce lotosový kvet a vyjadrujúce priania súcitu a milosrdenstva svetu. Ide o jednu z najväčších a najkrajších udalostí v krajine počas roka.

Námestie Gwanghwamun

Toto krásne námestie sa nachádza v prednej časti brány Gwanghwamun, hlavnej brány paláca Gyeongbokgung. Na námestí sa nachádza veľká socha kráľa Sejonga Veľkého, vynálezcu kórejskej abecedy, tzv. Hangul, ktorú používajú dodnes.

Tiež sa tam nachádzajú aj ďalšie sochy niektorých vynálezov kráľa. Pri otvorení zrenovovaného námestia Gwanghwamun v apríli 2009 bolo na výzdobu použitých takmer 225 tisíc kvetov. Každý jeden kvet symbolizoval jeden deň, počas ktorého bol Soul hlavným mestom.

Lotte World

Lotte World je najväčší rekreačný komplex v Soule. Jeho súčasťou je najväčší krytý zábavný park na svete „Lotte World Adventure“ a vonkajší zábavný park s názvom „Magic Island“.

Ide o miesta plné vzrušujúcich húsenkových dráh, klziska, rôznych prehliadok či obchodov. Na jednom mieste si tak človek môže nielen oddýchnuť, ale aj zabaviť sa.

Súčasťou komplexu je aj „Ľudové múzeum“, ktoré patrí medzi najobľúbenejšie múzeá nielen domácich, ale aj zahraničných návštevníkov.

Vidieť sa tam dajú stovky ľudových predmetov, ktoré sú súčasťou kórejskej histórie už 5000 rokov. Usporiadanie múzea bolo navrhnuté tak, aby prilákalo pozornosť návštevníkov. K dispozícii sú aj audiovizuálne zariadenia, ktoré robia návštevu ešte príjemnejšou.

Národný park Bukhansan

Hoci je Južná Kórea veľkosťou porovnateľná s americkým štátom Kentucky, má až 22 národných parkov. Jeden z nich sa nachádza len kúsok od Soulu.

Vydajte sa na Bukhansan Mountain a zažijete úžasný výhľad na mesto počas dňa aj v noci. Zaujímavosťou tohto národného parku je aj to, že kvôli jeho popularite u turistov a obyvateľov Soulu, sú niektoré jeho trasy v súčasnosti uzavreté, aby sa tak predišlo zničeniu národného parku.

Nákupné centrum COEX

Nákupné centrum COEX je tým najväčším nákupným centrom v Ázii. Nákupní maniaci a maniačky ocenia stovky obchodov s oblečením a doplnkami domácich či medzinárodných značiek.

Stravovacie možnosti sú nekonečné s množstvom reštaurácií a kaviarní, ktoré sú k dispozícii. Nachádza sa tam aj Megabox Cineplex, jeden z najväčších reťazcov kín v Kórei s celkovým počtom 17 obrazoviek.

K ďalším obľúbeným atrakciám v nákupnom centre patrí Múzeum Kimchi, akvárium COEX, Plaza ASEM či Event Court. Na tomto mieste sa každý týždeň konajú rôzne predstavenia a podujatia.

Metro v Soule

Metro v Soule patrí medzi tie najvyťaženejšie na svete a s dĺžkou 406 kilometrov je tretím najdlhším metrom na svete. Má 9 liniek a denne prepraví viac ako 8 miliónov ľudí.

Stavba metra začala v roku 1974 a každým rokom sa rozširuje. Podľa viacerých prieskumov sa jedná o najmodernejšie metro na svete. Väčšina vozov je vybavená digitálnymi obrazovkami a vyhrievanými sedadlami.

Najlepšie letisko na svete

Medzinárodné letisko Inčchon je najväčšie letisko v Južnej Kórei, hlavné letisko Soulu a jeho oblasti a jedno z najväčších a najrušnejších letísk na svete.

Od spoločnosti Airports Council International získalo letisko sedem rokov po sebe ocenenie za najlepšie letisko sveta. Letisko má vlastné golfové ihrisko, kúpele, súkromné spálne, klzisko, kasíno, vnútorné záhrady a Múzeum kórejskej kultúry.

Okrem týchto vychytávok sa môže toto letisko pochváliť aj tým, že odbavenie po prílete trvá 12 minút a odbavenie pri odlete trvá 16 minút, čo je vysoko nad štandardmi, ktoré trvajú v priemere 45 až 60 minút.

Banpo Bridge

Most Banpo Bridge je hlavným mostom v centre Soulu nad riekou Han a je to prvý dvojpodlažný most postavený v Južnej Kórei. Most je zaujímavý a jedinečný aj vďaka jeho „Moonlight Rainbow Fountain“, teda mostovej fontáne.

Zapísaná je aj v Guinnessovej knihe rekordov ako najdlhšia fontána na svete s dĺžkou 1140 metrov. Most s touto farebnou fontánou patrí k tým najväčším atrakciám a denne sa na túto nádheru prídu pozrieť tisícky ľudí z celého sveta.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Najvhodnejšie potraviny pre správne naštartovanie dňa

Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Toto je jedna z najdôležitejších zásad zdravého živo…