Domov Zahraničie Minulotýždňové voľby v Amerike zmenili rozloženie politických síl v ich parlamente

Minulotýždňové voľby v Amerike zmenili rozloženie politických síl v ich parlamente

0
0

Minulý týždeň sa uskutočnili priebežné voľby v Spojených štátoch amerických, ktoré vystavili prvé väčšie hodnotenie doterajšej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa a zároveň naznačili nálady pre voľby prezidenta, ktoré budú o dva roky.

Kampaň do Snemovne reprezentantov a Senátu Spojených štátov amerických bola celkom vyhrotená a tvrdá. Americkí občania mali možnosť vyjadriť svoj názor s politikou súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý výrazne rozdeľuje a polarizuje celú americkú spoločnosť.

Midterm voľby alebo priebežné voľby

Anglický pojem „midterm“ voľby, alebo po našom „priebežné voľby“ sa konajú v krajinách, ktoré majú prezidentský systém vlády.

Práve tieto priebežné voľby, ktorú sú zvyčajne v polovici funkčného obdobia prezidenta, dávajú občanom možnosť vyjadriť svoj názor na politiku prezidenta a volia sa ním zástupcovia do parlamentu, či už jednokomorového alebo dvojkomorového, teda poslaneckej snemovne aj senátu.

Americkí občania počas volieb.

Výsledky volieb neboli prekvapením

Výsledky nakoniec preniesli rozdelenie, ktoré panuje medzi občanmi, aj medzi obe komory amerického parlamentu, s tým, že Demokratická strana ovládla Snemovňu reprezentantov.  Na druhú stranu zase Republikánska strana, z ktorej pochádza práve prezident Donald Trump, ovládla Senát.

Ako výsledky ovplyvnia budúcnosť v USA

Výsledky volieb budú mať v konečnom dôsledku vplyv aj na politiku prezidenta Donalda Trumpa, ktorému sa tak skomplikovalo presadzovanie jeho agendy v americkom parlamente počas druhej polovice jeho funkčného obdobia.

Niektorí analytici poukazujú na to, že prezidentská kampaň v roku 2020 začala práve týmito voľbami. Ako predvolebná kampaň k týmto voľbám už naznačila témy ako migrácia alebo obmedzenie občianstva budú horúcimi kamienkami.

Nakoniec teda výsledky týchto volieb povedú k zaujímavému a dramatickému priebehu amerických prezidentských volieb.

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

V „bubline“ skončila jedna éra a aj tím, ktorý neprehral

Basketbalová NBA, ktorá si pre svoje dokončenie aktuálnej sezóny zvolila areál Disney Worl…