Domov Cestovanie Mladá hrdinka zo Severnej Kórey. Čo šokujúce prezradila o svojej krajine?

Mladá hrdinka zo Severnej Kórey. Čo šokujúce prezradila o svojej krajine?

0
0

Svet obletelo video, na ktorom mladé dievča zo Severnej Kórey s plačom hovorí o tom, čo všetko prežívajú ľudia, ktorí žijú v tejto krajine. Režim diktátora Kim Čong-una má dopad na každého jedného z nich.

Jej slová sa hlboko vryjú do mysle ľudí, ktorí si nájdu čas a video si pozrú. Len vtedy dokážeme pochopiť, aké krajiny a režimy na svete existujú a aj to, aké veci sú pre nás „dôležité“. Jej požiadavky sa ďaleko líšia od tých našich. Tými hlavnými sú sloboda a základné ľudské práva.

O Severnej Kórei hovorí ako o nepredstaviteľnej a neopísateľnej krajine, kde je len jedna televízna stanica a žiadny internet. Čo je však dôležitejšie, ľudia tu nemôžu spievať a dokonca ani myslieť na to, čo chcú. Severná Kórea je jedinou krajinou na svete, kde sú ľudia popravení za to, že telefonujú a komunikujú s ľuďmi z iných krajín.

Smrť kvôli filmu

Mladé dievča hovorí o jej detstve a o tom, čo si v dôsledku režimu prežila spolu so svojou rodinou. Len ako 9- ročná bola svedkom verejnej popravy matky jej kamarátky. Dôvod bol prostý. Pozerala Hollywoodsky film.

Nemôže uveriť tomu, že niekto ešte pochybuje o prísnosti režimu, ktorý tri generácie z rodiny uväznil alebo rovno popravil. Jej otec zomrel v Číne po tom, čo sa pokúsil odísť zo Severnej Kórey.

Pochovala ho tajne o tretej hodine ráno v Číne. Nemohla ani plakať, aby ju nik nepočul a nevrátil naspäť do vlasti. Videla aj to, ako je jej matka znásilňovaná len preto, aby dcéru ochránila.

3 možnosti ako pomôcť

Hovorí o troch možnostiach, ako pomôcť ľuďom v Severnej Kórei. Prvou je vzdelávať sa, aby sa do nášho povedomia dostával problém o občianskej kríze v tejto krajine. Druhou možnosťou je pomáhať a podporovať severokórejských utečencov. Poslednou je petícia na zastavenie Číny vo vracaní utečencov naspäť do vlasti.

Deti v tejto krajine sú od malička vystríhané pred šepkaním. Nikdy nemôžu povedať to, čo si myslia tak, aby ich počula čo i len myš. Ich heslom je „Ženy sú slabé, ale matky sú silné“. Jediné čo skutočne chcú, je žiť ako ľudia.

Jej odkaz je jednoznačný. Menej sa sústrediť na režim, ktorý vládne v krajine a viac na ľudí, ktorí v krajine žijú a týmto režimom trpia. Nik sa nemôže tváriť, že sa ho to netýka.

Žijeme v jednom svete a nik nesmie trpieť len kvôli tomu, že sa narodil na nesprávnom mieste, kde funguje režim, ktorý potláča ľudskú dôstojnosť a všetko to, čo je pre nás súčasťou každodenného života.

puma, foto: video facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 07/2020: Parlamentný cirkus tesne pred voľbami

Kiež by už bolo po voľbách… povie si určite každý súdny človek pri pohľade na to, čo…