Domov Zahraničie Na čelo Nemecka sa postavil Olaf Scholz. Čo od novej vlády v Berlíne očakáva Slovensko?

Na čelo Nemecka sa postavil Olaf Scholz. Čo od novej vlády v Berlíne očakáva Slovensko?

0
0

V stredu, 8. decembra 2021, sa oficiálne skončila éra Angely Merkelovej. Legendárnu kancelárku po šestnástich rokoch vystriedal v úrade dovtedajší vicekancelár a minister financií Olaf Scholz a stal sa tak štvrtým kancelárom z radov sociálnych demokratov po Willym Brandtovi, Helmutovi Schmidtovi a Gerhardovi Schröderovi.

Nemecku vôbec po prvý raz vládne trojkoalícia Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), Zelených a Slobodnej demokratickej strany (FDP).

Náš kľúčový spojenec a partner

„Nemecko má spomedzi 27 členských štátov EÚ najviac obyvateľov a je tiež najväčšou ekonomikou, preto ho často nazývame aj ‚motorom‘ Európy.

Pre Slovensko je však nielen dôležitým spojencom v EÚ a NATO, ale tiež najvýznamnejším obchodným partnerom,“ uviedol v súvislosti s nástupom novej nemeckej vlády štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ SR) Martin Klus.

Rezort diplomacie SR sa v podstate od začiatku veľmi pozorne zaujímal o program novej nemeckej trojkoalície, pričom skúmal aj ambiciózne ciele v európskej politike.

Slovensko sa teší na spoluprácu s novou vládou v Berlíne a je pripravené byť jej aj naďalej spoľahlivým a konštruktívnym partnerom v strednej Európe.

Vítame dôraz na právny štát

„Samozrejme, na konkrétne návrhy a ich prezentovanie na európskej pôde si musíme ešte počkať. Podľa koaličnej zmluvy je však ambíciou novej nemeckej vlády zasadzovať sa za demokraticky ukotvenú, akcieschopnú a strategicky suverénnu Úniu, a to sú ciele, ktoré plne podporujeme,“ uviedol štátny tajomník Martin Klus.

Zároveň dodal, že jedným z jeho hlavných očakávaní od novej nemeckej vlády z hľadiska jej pôsobenia v Európskej únii je pokračovanie politiky konsenzu a hľadania kompromisov s cieľom posilniť jednotu Únie.

Martin Klus víta aj dôraz na hodnoty a oblasť právneho štátu, pretože ak chce byť EÚ silná, musí svoje hodnoty vedieť obhájiť navonok i dovnútra.

Tešíme sa na spoluprácu s novou nemeckou koalíciou a sme pripravení byť aj naďalej spoľahlivým a konštruktívnym partnerom Nemecka v strednej Európe.

Martin Klus, štátny tajomník MZVaEZ

md, foto: facebookNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2022: Okrem slniečka nám podkurujú aj politici

Toto leto je poriadne horúce. A to nehovoríme len o vonkajšej teplote. Poriadne sa potíme …