Domov Slovensko Na okresnom úrade vznikol korupčný cenník

Na okresnom úrade vznikol korupčný cenník

0
0

Protikorupčná razia Národnej kriminálnej agentúry, ktorá sa uskutočnila v priebehu minulého týždňa na okresnom úrade na Tomášikovej ulici v Bratislave, potvrdila podozrenia z korupcie.

Razia prebiehala od utorňajšieho rána do neskorých večerných hodín v Klientskom centre ako aj na odbore životného prostredia.

Zamestnanci v putách

Korupcia na Slovensku. Toto slovné spojenie už zrejme nikoho neprekvapí. Obludné kauzy, ktoré Slovenskom rezonujú už niekoľko desaťročí, nie sú ničím nové.

Predovšetkým však zamrzí fakt, že odsúdených v rámci trestného činu korupcie nepribúda. Kauza korupcie na okresnom súde v Bratislave bola odhalená po tom, čo na nej pracovali príslušníci polície približne 2 roky.

Celú raziu malo pod kontrolou viac ako 75 policajtov NAKA. NAKA zadržala sedem konkrétnych osôb, medzi ktorými bola aj sama vedúca odboru. Tá bola následne obvinená z korupcie.

Podľa informácií televízie Markíza mali byť obvinení aj ďalší zamestnanci v prípade legalizácie príjmov z trestnej činnosti. V prípade preukázania korupcie hrozí obvineným 10 až 20-ročné väzenie.

Korupčný cenník

Informácie nasvedčujú tomu, že zamestnanci Klientskeho centra či odboru životného prostredia mali disponovať akýmsi korupčným cenníkom, ktorý presne stanovoval, aká suma má byť vyplatená za daný úkon či povolenie.

Odbor životného prostredia je dôležitým aspektom pri vybavovaní povolenia akéhokoľvek stavebného projektu. Bez povolení tohto odboru si žiadna stavebná firma či developer nevykope na pozemku ani základy.

Pri kolaudačných rozhodnutiach malo dochádzať k úplatkom, ktoré siahali až do výšky niekoľko stotisíc eur. To sa týkalo aj ďalších stavebných povolení, kde úplatky dosahovali hodnotu tisícok eur.

Čoho konkrétne sa však týkala korupčná činnosť, ešte známe nie je. Existujú však podozrenia, že zamestnanci úplatky brali cez sprostredkovateľskú firmu, ktorá mala zabezpečovať krytie.

Ministerstvo mlčí

Okresné úrady spadajú pod kompetenciu ministerstva vnútra. Hovorca či predstavitelia rezortu vnútra sa však k prípadu zatiaľ nevyjadrili. Konkrétnejšie vyjadrenie k priebehu razie poskytol len hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka:

„Počas akcie zadržali sedem osôb, vykonali päť domových prehliadok, prehľadali aj dve kancelárie na okresnom úrade a päť vozidiel.“ Akým spôsobom bude vyšetrovanie tejto korupčnej kauzy pokračovať a či niekto skončí vo väzenskej cele, ukáže až čas.

Denis Ruščák, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Julian Assange skončil v rukách britskej polície

Minulý týždeň po takmer siedmich rokoch prestal Ekvádor držať ochrannú ruku nad Julianom A…