Domov Komentáre NAĎ: Vykúrme kapitánovu škodnú!

NAĎ: Vykúrme kapitánovu škodnú!

0
1

Korupcia a netransparentnosť sú chorobami, ktoré nakazili skoro všetky vrstvy našej spoločnosti. Sú prítomné pri každej väčšej štátnej zákazke, proces modernizácie ozbrojených síl nie je výnimkou. Zlodejiny sa tam prejavili skoro pri všetkých väčších projektoch. Niežeby rôzne vedenia rezortu obrany boli v minulosti čisté ako ľalie, ale aktuálni nominanti SNS, medzi vojakmi známi ako – kapitánova škodná – sa naozaj prekonávajú.

Preto treba v rezorte obrany realizovať opatrenia, ktoré budú smerovať k vyššej kontrole a  transparentnosti. Je mi jasné, že kapitánova škodná v tomto smere neurobí nič. Po voľbách to ale musí byť top priorita. Začať by sa mohlo nasledovnými krokmi:

1) Prísne aplikovať transparentný proces obstarávania, ktorý vytvorí priestor pre nadštandardnú kontrolu nad vynakladanými prostriedkami. Toto opatrenie bude mať pozitívny dopad aj na zníženie ceny a na vytvorenie priestoru pre inovácie či výskum a vývoj.

2) Bez precízneho a systémového plánovania to nepôjde! Nesmie sa to robiť ako teraz, kedy nominanti SNS pripravili plán rozvoja „podľa potreby“. Je potrebné každoročne predkladať neutajovaný a záväzný plán obstarávania, tak aby parlament aj verejnosť vedeli získať prehľad o vynakladaných finančných prostriedkoch, ale aj o tom, či sú tieto akvizície v súlade s našimi potrebami a záväzkami.

3) Neskrývajme a neutajujme čo môže a má byť verejné! Pred kým obrana zatajuje jej reálny stav? V minulosti bolo Komplexné hodnotenie obrany verejným dokumentom. Dnes je utajovaným. Dozvedieť sa informácie o obrovských nákupoch aj v stovkách miliónov je nemožné. Pred kým utajujeme to, ako a kde idú naše dane? Škodnej treba vysvetliť, že to nie sú ich peniaze, ale naše peniaze. A že to nie je ich obrana, ale obrana nášho štátu!

4) Transparentná spolupráca s obranným priemyslom je dôležitá pri efektívnej a zodpovednej modernizácii. Navyše, spolupráca s domácim priemyslom znamená nielen ekonomické výhody, ale najmä zabezpečenie dodávok v prípade kríz, čo je otázkou národnej bezpečnosti!

5) Verejnosť je pánom, novinári poslom a odborná komunita partnerom! Otvorená diskusia, slušnosť, strategická komunikácia a dôsledné zodpovedanie otázok verejnosti či novinárov. Len takáto forma komunikácie prinesie vyššiu dôveryhodnosť a podporu verejnosti. To čo v súčasnosti predvádza MO SR je tragikomédiou, aká nemá v histórii rezortu obdobu.

Týchto päť opatrení treba realizovať čím skôr. Nie sú kompletným zoznamom, ale sú nevyhnutným základom. Samozrejme, tým prvým krokom ale musí byť vykúrenie kapitánovej škodnej…

Jaroslav Naď, obranný expert hnutia OĽaNO

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…