Domov Zahraničie Návrh dohody o vystúpení medzi EÚ a Britániou je už známy, Mayová ho nateraz odmietla

Návrh dohody o vystúpení medzi EÚ a Britániou je už známy, Mayová ho nateraz odmietla

0
0

Európska komisia minulý týždeň zverejnila svoj vlastný návrh dohody o vystúpení medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou, tzv. zmluva o brexite, ktorá po dlhých mesiacoch sumarizuje do právnej podoby vzájomne dohodnuté otázky, reakcia britskej premiérky však bola negatívna.

Európska komisia zverejnila svoj návrh dohody o odstúpení od zmluvy medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom, ktorý špecifikuje aj oblasti, v ktorých zatiaľ neprišlo k dohode. Dokument však ako celok Veľká Británia, prostredníctvom svojej premiérky Theresy Mayovej, odmietla.

Štruktúra dohody o vystúpení

Samotná štruktúra dohody o vystúpení má 118 strán a rozdelená je do 6 častí.

Sem patria úvodné ustanovenia, druhá časť je venovaná právam občanov, tretia sa venuje otázkam týkajúcim sa oddeleniu, teda presnejšie asi trinástim rôznym bodom vzájomných vzťahov po vystúpení, štvrtá časť sa venuje prechodnému obdobiu, piata časť sa dotýka finančného vyrovnania, a posledná šiesta sa venuje inštitucionálnym a finálnym ustanoveniam.

Kedy vstúpi dohoda do platnosti

Dohoda o brexite vstúpi do platnosti, až keď ju Európska rada, Európsky parlament, ako aj Spojené kráľovstvo ratifikujú podľa svojich zákonných a ústavných noriem.

Británia žiada, aby po opustení EÚ dňa 29. marca 2019, získala aj nasledujúce prechodné obdobie, ktoré by malo trvať približne dva roky. Týmto krokom by sa mala uvoľniť cesta pre adaptáciu obchodu a priemyselu.

Kedy bude nasledovať druhá fáza rokovaní?

Až po úspešnom ukončení prvej fázy, za ktorú sa považuje až transformovanie dohody do právne záväzných dokumentov, bude nasledovať druhá fáza rokovaní o podmienkach pre obchod a ekonomiku po samotnom vystúpení.

Súčasná pozícia EÚ je celkom jasná, a očakáva, že Veľká Británia bude naďalej rešpektovať nariadenia EÚ v rôznych oblastiach, ktoré sa dotýkajú regulácií EÚ, za ktorých rešpektovanie však získa lepší prístup na trh EÚ.

Britská premiérka s Donaldom Tuskom.

Čo očakáva Británia

Podľa vyjadrení Theresy Mayovej sú ale tieto očakávania iné. Spojené kráľovstvo si želá vlastnú obchodnú dohodu na mieru, nie ako sa vyjadrila len „nejaký konfekčný model z police“.

Mayová má jasnú predstavu o tom, ako by jednotlivé časti obchodnej dohody mali vyzerať, od obchodovania bánk, cez členstvo v niektorých európskych agentúrach, pokračovanie vzdelávacích politík, účasť na spoločnom trhu, nezávislú arbitráž pre obchodné spory, aby sa nahradil Európsky súdny dvor, až po dopravné a iné pravidlá spolužitia vrátane udržiavania regulačných opatrení.

Nateraz zostáva hlavná otázka na čom sa budú obe strany ochotné dohodnúť a či dokážu na oboch stranách akceptovať limity vzájomného rozchodu.

Mayová ostro vystúpila aj proti návrhu EÚ, aby Severné Írsko, ktoré je súčasťou Británie bolo aj naďalej súčasťou voľného trhu a colnej únie so zostávajúcimi 27 štátmi EÚ.

Tým EÚ chcela zamedziť vzniku tvrdej hranice medzi severným Írskom a Írskou republikou, čo však podľa Mayovej podkopáva integritu Spojeného kráľovstva.

Britská premiérka Mayová je kritizovaná za tvrdé rokovania

Theresa Mayová je na domácej pôde kritizovaná za ultrabrexit, teda úplné pretrhanie väzieb s Európskou úniou, aj vrátane colnej únie. Podľa nej by to malo zaistiť lepšiu pozíciu Británie pri budúcich obchodných negociáciách so zahraničnými partnermi.

Oponenti ju však kritizujú, že zrušenie obchodných výhod plynúcich z colnej únie z EÚ, ktorý patrí medzi najväčšie trhy sveta, môže mať veľmi negatívne následky pre britských občanov.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…