Domov Zahraničie Nová vízia Európskej únie pre vzťahy s Áziou

Nová vízia Európskej únie pre vzťahy s Áziou

0
0

Počas uplynulého týždňa predstavila Federica Mogheriniová novú víziu Európskej únie pre lepšie prepojenie Ázie a Európy, ktorá má poskytnúť komplexnejšiu stratégiu pre rozvoj spolupráce s týmto regiónom sveta.

Európska únia má za cieľ komplexnejšie prepojiť Európu s Áziou. Preto minulý týždeň predstavila Vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová novú komplexnú stratégiu založenú na vzájomných pravidlách.

Nová cesta pre budúcnosť

Európska únia považuje spoluprácu s Áziou za veľmi dôležitú, aj Komisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica naznačil, že „vzájomná rozvojová spolupráca je základným prvkom našej širšej angažovanosti a nášho partnerstva s Áziou“.

Ako dodala Federica Mogheriniová, spolupráca musí prebiehať „na základe dodržiavania spoločných pravidiel“, pretože len tak je možné využiť súčasné výzvy rozvoja vzťahov s Áziou pre prospech obyvateľov Európskej únie.

Prepojiteľnosť založená na pravidlách podľa Európskej únie

Za dôležité považuje Európska únia hľadanie spoločných modelov spolupráce a rozvoja. Cieľom spolupráce má byť nastavenie efektívnych cezhraničných sietí, v kontexte budovania dopravných prepojení, prepojenia organizácií s krajinami v Ázii a využívaním riadeného financovania rozvoja týchto projektov.

Kontext spolupráce

Predmetná stratégia má byť podkladom pre nasledujúce rokovania medzi Európskou úniu a krajinami Ázie, v prvom rade na úrovni medzinárodných organizácií, ako napríklad počas najbližšieho summitu Ázia – Európa, ktorý by sa mal uskutočniť v polovici októbra tohto roku v Bruseli.

Aj nový rozpočet EÚ myslí na nové partnerstvá

V nasledujúcom viacročnom rozpočte Európskej únie pre roky 2021 – 2027 sa už teraz myslí na posilnenie Únijnej vonkajšej spolupráce, ktorá by mala mať potenciál viacvrstvového financovania investícií v Ázii, ktoré sa majú zamerať nielen na dopravnú, ale aj digitálnu, energetickú a tiež ľudskú spoluprácu medzi Európou a ázijskými krajinami.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Najvhodnejšie potraviny pre správne naštartovanie dňa

Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Toto je jedna z najdôležitejších zásad zdravého živo…