Domov Zahraničie Ochrana Amazónie naberá medzinárodný rozmer

Ochrana Amazónie naberá medzinárodný rozmer

0
0

Minulý týždeň sa sedem juhoamerických krajín dohodlo na tom, že je potrebné chrániť povodie rieky Amazon. Spoločne podpísali aj pakt zaväzujúci ich k praktickým ochranným opatreniam.

Sedem juhoamerických krajín sa dohodlo na opatreniach na ochranu povodia rieky Amazon. Tento pakt prišiel ako reakcia na rozsiahle požiare v najväčšom tropickom pralese na svete.

Tento rok v amazonskom dažďovom pralese vypuklo viac ako 80 tisíc požiarov, pričom oblasť Amazónie je životne dôležitá pre planétu Zem. Podľa odhadov environmentálnych pracovníkov spomaľuje tento kus pralesa tempo globálneho otepľovania.

Nielen ochrana pred požiarmi

Juhoamerické krajiny Bolívia, Brazília, Kolumbia, Ekvádor,  Guyana, Peru a Surinam podpísali pakt, ktorým sa zriaďuje satelitné monitorovanie územia Amazónie a tiež vzájomná informačná sieť na rýchlu reakciu na katastrofy.

Na summite v Kolumbii sa tiež dohodli, že budú pracovať aj na zalesňovaní tejto oblasti a tiež aj na podpore vzdelávania ako aj potrebe zvýšenia úlohy domorodých spoločenstiev pri ochrane.

Kritika brazílskeho prezidenta

Ekológovia tvrdia, že politika brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara viedla v tomto roku k zvýšenému počtu požiarov, pretože vďaka podpore chovateľov dobytka prišlo k odlesneniu obrovskej plochy dažďových pralesov.

Aj podľa Národného inštitútu pre výskum vesmíru je počet požiarov medzi januárom a augustom 2019 až dvojnásobný v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Dokonca už aj časť medzinárodných maloobchodníkov uviedla, že pozastavia nákupy brazílskej usne z dôvodu prepojení medzi chovom dobytka a požiarmi, ktoré ničia časti amazonského pralesa.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Prípravný kemp repre

    Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
  • Profitenis sa vráti v júli

    Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
  • Príde Istanbul o finále LM?

    Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…