Domov Šport Platini vyšetrovaný políciou. Vysvetľoval MS v Katare

Platini vyšetrovaný políciou. Vysvetľoval MS v Katare

0
0

Bývalý šéf UEFA Michel Platini bol v utorok 18. 6. v ranných hodinách zatknutý francúzskou protikorupčnou políciou. Dôvodom malo byť pridelenie organizácie majstrovstiev sveta 2022 Kataru.

Skorumpovaná voľba?

Voľba dejiska najbližšieho „mundialu“ prebehla pred deviatimi rokmi a už vtedy rozpútala vlnu nevôle a podozrenia, nakoľko najvýznamnejší futbalový šampionát dostala do rúk krajina bez akýchkoľvek skúseností, či futbalovej infraštruktúry.

Katar uspel v konkurencii USA, Austrálie, Japonska a Kórejskej republiky. Deväť dní pred voľbou sa Platini údajne stretol s katarským korunným princom Al‑Thanim a vtedajším francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym.

V roku 2015 v rozhovore pre AP však Platini, ktorý pôvodne plánoval hlasovať v prospech USA, poprel akúkoľvek agitáciu zo strany hlavy štátu.

„Prezident mi nikdy nepovedal, aby som hlasoval za Katar, ale vedel som, čo je správne.“ Sepp Blatter, niekdajší prezident FIFA, však tvrdenia šéfa Európskej futbalovej federácie spochybnil.

„Povedal mi, že už nezdieľa môj postoj, pretože mu hlava štátu naznačila, aby zobral do úvahy aj záujmy Francúzska,“ povedal Blatter v roku 2015.

Na slobode bez obvinení

64-ročný Platini bol francúzskou políciou prepustený pol hodinu po polnoci. Trojnásobný držiteľ Zlatej lopty, ktorý zastával funkciu prezidenta UEFA v rokoch 2007 až 2015, pri vypočúvaní potvrdil, že sa žiadneho ovplyvňovania nedopustil.

Polícia proti nemu nevzniesla žiadne obvinenia. „Bolo to dlhé, ale vzhľadom na veľký počet otázok sa nič iné ani čakať nedalo.

Pýtali sa ma na EURO 2016 vo Francúzsku, MS 2018 v Rusku, MS 2022 v Katare, na Paríž St. Germain i na FIFA,“ povedal po prepustení Platini, ktorého v roku 2015 Etická komisia FIFA dištancovala za porušenie pravidiel.

Kristián Vrábel, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Pýtal jedlo na letisku, dnes je z neho jeden z najlepších futbalových obrancov

Futbalový obranca Pepe dosiahol počas hráčskej kariéry mnoho úspechov, no dodnes si pamätá…