Domov Ekonomika Podnikateľské prostredie na Slovensku sa stále zhoršuje

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa stále zhoršuje

0
0

Firmám robí problémy nefunkčné súdnictvo, byrokracia, aj chýbajúca kvalifikovaná pracovná sila. Nerovnosť pred zákonom, ale aj vysoké odvody sú ďalšie dôvody, prečo firmy uvažujú nad znížením objednávok a spomalení rozvoja.

Firmám a ľuďom sa podniká na Slovensku stále horšie. Nízka vymáhateľnosť práva, dlhé lehoty na vybavovanie potrebných povolení, byrokracia, ktorá zhltne stovky hodín ročne, často sa meniaca legislatíva a absencia reforiem, najmä v školstve.

To sú hlavné dôvody dlhodobej stagnácie a v posledných rokoch dokonca mierneho úpadku podnikateľského prostredia u nás. Dokumentuje to aj index podnikateľského prostredia, ktorý v treťom štvrťroku klesol bezmála o dve percentá na 48,6 bodu.

Vyplýva to z analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska.

Chýbajú ľudia

Index vychádza z hodnotenia podnikateľov, ktorým oceňujú pokrok alebo úpadok jednotlivých oblastí podnikateľského prostredia.

„Rovnako ako v predchádzajúcom období bol najnegatívnejšie hodnotený indikátor uplatňovania princípu rovnosti pred zákonom, ktorý sa zhoršil o 7,45 percenta,“ povedal Kremský.

Negatívny vývoj podľa neho zaznamenal aj indikátor kvalita a dostupnosť výrobných vstupov, pracovnej sily, ktorý klesol o 7,23 %, čo je najhorší vývoj v histórii.

„Možno očakávať, že už v najbližšom štvrťroku sa problémom číslo jeden, ktorý najviac ohrozuje podnikateľské prostredie a konkurencieschopnosť na Slovensku, stane podľa názoru podnikateľov nedostatok pracovných síl,“ povedal výkonný riaditeľ aliancie Peter Kremský.

Viacerí podnikatelia sa sťažujú na nízke zručnosti a vzdelanie záujemcov o prácu, ktorí navyše majú neprimerane vysoké platové požiadavky v porovnaní s tým, čo vedia.

K zhoršovaniu podnikateľskej atmosféry nepomáha ani to, že štát príliš rýchlo zvyšuje minimálnu mzdu, odvody a prakticky nezvyšuje odpočítateľné položky, ktoré znižujú dane.

V súčasnosti tvoria odvody a dane z príjmov až polovicu nákladov, ktoré firma vynakladá na zamestnancov.

Rovní a rovnejší

Podnikatelia vnímajú veľmi negatívne aj položku vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva či funkčnosť politického systému v štáte.

„Uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom sa prudko zhoršuje už dlho. Tentoraz vývoj pravdepodobne ovplyvnila kauza predraženého advokáta Bžána, daňovej kauzy firmy prezidenta Kisku alebo škandálu s rozdelením eurofondov na vedu a výskum na ministerstve školstva,“ hovorí Kremský.

Naopak, k lepšiemu sa podľa podnikateľov vyvíjajú oblasti investičný a technologický rozvoj, kvalita produkcie a služieb, prístup k finančným zdrojom a napĺňanie zámerov podniku.

Zhoršovanie podnikateľského prostredia nie je iba o náladách podnikateľov, vyplývajúcich zo stavu ekonomiky a spoločnosti. Prejavuje sa aj v reálnej ekonomike.

Napríklad poklesom objednávok na trhu, spomalením rozvoja firmy pre nedostatok ľudí na trhu práce či zhoršovaním konkurencieschopnosti slovenských firiem.

„Môže to byť signálom spomaľovania a nástupu väčšej opatrnosti v slovenskej ekonomike“, myslí si P. Kremský.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…