Domov Slovensko Polícii bude šéfovať naďalej Lučanský

Polícii bude šéfovať naďalej Lučanský

0
0

Novým alebo ak chcete staronovým prezidentom Policajného zboru Slovenskej republiky sa stal generál Milan Lučanský. Zo šestice kandidátov sa do užšieho okruhu dostali napokon len traja. Následne sa výber zúžil na dvoch kandidátov, z ktorých sa stal úspešným práve dočasný, a dnes už regulárny, prezident PZ SR Milan Lučanský.

Ešte 10. apríla (streda) prebehlo vypočúvanie kandidátov na policajného prezidenta. Parlamentný výbor vtedy vypočúval kandidátov, medzi ktorými boli dočasný šéf polície Milan Lučanský a taktiež Ivan Ševčík, ktorý je policajným pridelencom v Prahe.

Tretím kandidátom bol riaditeľ banskobystrickej krajskej polície Ivan Piliar, ktorého branno-bezpečnostný výbor ministerke neodporučil.

„Som veľmi rada, že branno- bezpečnostný výbor veľmi odborne pristúpil k tomu, aby skutočne prehodnotil všetkých kandidátov, ktorí boli prihlásení,“ uviedla Saková po stredajšom vypočúvaní kandidátov.

Milan Lučanský

Na čele PZ SR pôsobil Milan Lučanský od 1. júna minulého roka, keď vystriedal Tibora Gašpara. Jeho pôsobenie bolo dočasné.

Predtým od roku 2016 zastával funkciu riaditeľa inšpekcie ministerstva vnútra, pôsobil aj ako 1. viceprezident PZ, zástupca riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite, odboru Stred ÚBOK Prezídia policajného zboru alebo ako vedúci oddelenia odhaľovania odboru Stred ÚBOK PPZ.

V roku 2015 získal hodnosť generála. Otáznikom nad jeho menom je kauza úteku Karola Mella zo Slovenska, či jeho majetkové pomery.

Osobné stretnutie rozhodlo

Minulý týždeň v piatok sa ministerka vnútra stretla s oboma kandidátmi, kde s nimi preberala pohľad na stratégiu pre rozvoj Policajného zboru SR.

Zhodnotila, že prácu oboch kandidátov si veľmi váži. Vymenovať sa rozhodla práve dočasného prezidenta policajného zboru Milana Lučanského, ktorý je podľa nej pre túto pozíciu najlepšou voľbou.

„Môžem povedať, že hlavný dôvod bol výsledok hlasovania, pretože za generála Lučanského hlasovalo sedem poslancov branno-bezpečnostného výboru, to znamená, že aj poslanec opozície. Naopak, nikto nebol proti jeho menovaniu do funkcie,“ informovala Saková.

Potrebujeme odborníkov

Podotkla aj to, že prácu Ivana Ševčíka si veľmi váži a vyslovila, že ak bude mať záujem o budúcnosť v Policajnom zbore, vie si to predstaviť.

Takýto krok by však určite prebrala práve s prezidentom Policajného zboru SR Milanom Lučanským.

Na otázku, či rozhodlo o víťazstve Lučanského práve to, že je dočasným prezidentom, sa vyjadrila, že detailne poznala prácu všetkých kandidátov a pôsobí v rezorte dostatočne dlho na to, aby vedela, koho do tejto pozície môže menovať. S jej výberom sa zhodol i branno-bezpečnostný výbor.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Najpokojnejší chlap na svete s pištoľou pri hlave

Predstavte si, že pracujete v rýchlom občerstvení, keď tu zrazu sa pred vami objaví muž s …