Domov Slovensko Povinná vojenčina môže byť opäť realitou

Povinná vojenčina môže byť opäť realitou

0
0

Presne 22. 12. 2005 ukončilo základnú vojenskú službu posledných 214 slovenských mužov, ktorí odišli následne do civilu. Viac ako 13 rokov je teda povinná vojenčina minulosťou a do armády sa človek môže dostať jedine ako profesionálny vojak.

Stagnujúci záujem o povolanie vojaka by však ministerstvo obrany chcelo riešiť „novou“ koncepciou, ktorá bude mať za úlohu zatraktívniť povolanie profesionálneho vojaka.

Spomínané koncepčné zmeny by napríklad mohli v budúcom roku navýšiť platy vojakov až o 40 percent. Prirodzene, dôvodom je čoraz viac rastúce nebezpečenstvo výkonu tohto povolania.

Už teraz sú slovenskí vojaci nasadzovaní v operáciách, kde zaisťujú bezpečnosť vo svete a konajú tak aj v prospech obrany našej vlasti.

Problém v budúcnosti

Podľa vyjadrení ministerstva obrany máme v súčasnosti dostatočné množstvo personálu na zabezpečenie plnenia úloh, či už v aktívnej službe, alebo zálohách.

Ako však povedal minister obrany Peter Gajdoš, vzhľadom na stagnujúci záujem o vstup do ozbrojených síl by do úvahy pripadalo aj znovuzavedenie povinnej vojenskej služby. Zároveň však podotkol, že takéto opatrenie si vyžaduje celospoločenskú diskusiu.

Ide o vážne rozhodnutie

Uvedomuje si to aj premiér Slovenskej republiky Peter Pellegrini, ktorý sa vyjadril, že k takémuto kroku je potrebná celospoločenská dohoda. „To je tak vážne rozhodnutie, že by malo byť sprevádzané veľkou diskusiou a širokým spoločenským konsenzom.

Aby to nebolo riešenie, ktoré potom nasledujúca vláda, ktorá bude mať úplne iný názor, zruší,“ vyslovil minulú stredu premiér. Treba si uvedomiť, že v dnešnej populácii našej krajiny sú generácie, ktoré základnú vojenskú prípravu neabsolvovali.

„V prípade potreby je tu problém, či by bola ochotná mladá generácia nejakým spôsobom sa zúčastniť na akciách alebo aktivitách na obranu SR,“ doplnil Pellegrini.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…